Çarşamba, Haziran 12, 2024

Kemal Kılıçdaroğlu’nda Zafer Partisi ile yapılan ‘gizli protokol’ açıklaması: Altılı masa adına yapılan protokoller değildi

CHP’nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mayıs 2023 seçimlerinde Zafer Partisi ile yapılan ‘gizli protokole’ ilişkin eleştirilere, “Protokol eleştirilebilir ama bir okuyun. Bu protokoller altılı masa adına yapılan protokoller değil” şeklinde yanıt verdi. 

CHP’nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT TV’de gazeteciler Elif Doğan Şentürk, Zafer Arapkirli, Ali Kemal Erdem ve Atakan Sönmez‘in sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, Mayıs 2023 seçimlerinde Zafer Partisi ile yapılan ‘gizli protokol‘ ile ilgili eleştirilere de yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, seçim sürecine dair kendisine yöneltilen eleştirilerle ilgili de “Bir Allah’ın kulu çıkıp bana söyledikleri lafın bir kelimesini söyleyemediler, eleştiri getirmediler. Sonra kalkıp Kılıçdaroğlu şöyle diyorlar. Beni eleştirenlere söylüyorum, neredeydiniz? Ne yaptı Kılıçdaroğlu? Hangi lider linç yedi, terör örgütü saldırısına uğradı? Bu ülke için yapmadığımız şey kalmadı. Askeri, valisi, kaymakamı, İletişim Başkanlığı…” değerlendirmesi yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

CHP kurultayı

Bir kişi uzun süre genel başkanlık yapmamalı ama genel başkan değişecekse güvenli limana partisi taşımalı ve o limanda değişiklik gerçekleşmeli. Parti çalkantılı bir döneme girmeden, iç tartışmalara gebe bir yapı oluşmadan partiyi güvenli limana getiririz ve parti genel başkanını seçer. Düşüncem buydu. Kurultayda da bunu ifade ettim.

Kurultayımızda benim de kabul etmediğim… Bizim partimizin bir özelliği var. Kendi aramızda tartışırız, kavga da ederiz. Ama bu atışmalarda bireysel çıkara dönük hiçbir şey yapmayız. Tartışmanın odağında da parti vardır.

Tartışmaların sıkıntılı bir sürecin içine sokulmasını asla doğru bulmadım. Özgür beye genel başkanlığı devrederken 1.5 saatlik özel bir görüşme yaptık. Düşüncelerimi kendisine aktardım ama Özgür bey benim bu konudaki düşüncelerimi biliyor.

Zafer Partisi ile protokol

Sinan Oğan beyle bir görüşme yaptık. Görüşmeyi ben yalnız yapmadım. Başka bir arkadaşım daha vardı. Bir belediye başkanı arkadaşımız vardı. Görüşmeden sonra onun bazı talepleri oldu. Ben, ‘Ben diğer liderlerin haberi olmadan bu vaatlerde bulunamam. Önce görüşeyim ondan sonra size döneyim’ diye söyledim. Ertesi gün bütün genel başkanları aradım. Dediler ‘Herhangi bir sorun yok. Aday sizsiniz, oturun konuşun’ dediler. Bu olaydan sonra biz ikinci turda Zafer Partisi ile bir araya geldik. Yetki bana verildiği için görüşmeleri yaptık. Görüşmelerde Zafer Partisi’nin de talepleri oldu.

Bir oya dahi ihtiyaç duyduğumuz dönemdeyiz. O günün koşullarını bir tarafa bırakıp, bugüne göre yorum yapmak kadar yanlış bir şey yok.

Kaldı ki o dönemki anketlerin hepsinde biz öndeyiz. Bunlar ortadayken Zafer Partisi ile protokol imzaladık. O protokolde çok önemli bir şey var. ‘Belediye Başkanlarını mahkeme kararı olmadan kayyum atanmasının doğru olmadığı ve önüne geçileceği’ yazılı. Zafer Partisi’nin Genel Başkanı buna imza attı. Bunu kimse konuşmuyor.

Herkes kendi kafasına göre ‘Ben Kılıçdaroğlu’nu nasıl eleştireceğim, nereden tutmalıyım ve nasıl eleştirmeliyim’ havasına girdiler. İlk kez karşılaşıyorum.

Protokol eleştirilebilir ama bir okuyun. Bu protokoller altılı masa adına yapılan protokoller değil.”

Genel başkanlığa aday olacak mı?

(‘Genel başkanlığa yeniden aday olurmusunuz?’ sorusuna) Genel başkan olmak için mücadeleci olacaksınız, önünüze engeller çıkacak engelleri aşacaksınız. Böyle olması lazım genel başkan olmak için. Kurultay’da hiçbir zaman ben genel başkan olacağım demedim. Delegeler aday olarak gösterdiler. Yeniden kurultayda genel başkan diye aday gösterirlerse en cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz. Delegelere bağlı. Onlar önerirlerse olmayacağım demeyiz.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER