CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:

“Bugün herkesin gözü önünde Ege adalarına gelip silahlı kuvvetleriyle gösteri yapanlara ses çıkarmayanlar bizim milliyetçiliğimizi sorgulayamazlar. İdlib’de 33 askerimiz şehit oldu, hesabı soruldu mu? Koşa koşa gidip  Putin’in önünde esas duruşa geçtiler.

Gazeteciler kalemlerini satmadıkları, saraya itaat etmedikleri için tutuklanıyorlar.”

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Kadına yönelik şiddet giderek tırmanıyor. Bu konuda hepimizin duyarlı olması lazım. Kadın için yeri geldiğinde en güzel sözleri söylüyoruz, hakkını hukukunu savunuyoruz ama lafla. İktidarın kadına yönelik şiddetin neden arttığını araştırması gerekiyor. Hayatın her alanında mücadele eden kadın. İşkenceye gelince, kötü muameleye gelince öldürülen yine kadın. Geçenlerde kadın dernekleriyle bir toplantı yaptık. 306 kadın örgütünün temsilcileriyle yaptık. Bana önemli talebiniz nedir diye sordum. Beş acil talebi var kadınların.

1- Kadınlarla erkeklerle eşit olduğunu kabul edin. Eşit temsil için somut adımlar atın.

2- Şiddeti önlemeye yönelik İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmasından vazgeçin, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanununu uygulayın.

3- Kız çocuklarını örgün eğitimin dışına iten 4+4+4 sistemine son verin.

4- Kamu ve özel sektör istihdamında, yönetimde eşitliği sağlayacak pozitif ayrımcılık önlemlerini devreye sokun.

5- Kadınların kazanılmış yasal haklarını tehdit eden söylem girişimlerden vazgeçin.

Milletvekilleri haksızlığa, hukuksuzluğa izin vermezler. Ama beni derinden yaralayan bir şeyi geçen hafta yaşadık. Grup Başkanvekilleri Serik’te yolsuzluk için önerge verdi. ‘500 bin liralık rüşveti kim aldı?’ dedik, ‘AK Parti ve MHP araştırmayın’ dedi. Bunlar milleti temsil edemezler.

Devletin hafızası bürokrasidedir. Osmanlı arşivi bir dünya arşividir. Osmanlı liyakat olmadığı için battı. Bunların olması başlangıçta umursanmazsa bu devlette çürümeye yol açar. Bu adım adım bütün alanlara yayılır.

Devleti yönetmek liyakatli atamalara bağlıdır.

“Ben kandırıldım” diyen kişinin devlet yönetiminde ayrılması lazım. Erdoğan 27 Şubat 2014’te FETÖ’den bahsederken, “Aldatılıyoruz, aldatıldık, ben dahi aldatıldım” dedi. Çocuk muydun? Sen bilerek yaptın.”

50 bin dolarlık çanta ile hava atanlar dönüp vatandaşa diyor ki, “Sana bir yıl ücretsiz izin veriyorum bide kıyak yapıyorum 1168 lira veriyorum her ay günde 39 lira, krallar gibi yaşa” Neresi sosyal devlet?

Sendikalara da soruyorum neden sesiniz çıkmıyor, kıdem tazminatına çıkıyor bunda da çıksın. Sendika başkanları da ayda 1168 lira alsınlar bakalım çoluk çocuk nasıl besleniyor, ev kiraları nasıl ödeniyor?”

https://www.facebook.com/K.Kilicdaroglu/videos/290817939008888