Salı, Eylül 27, 2022

Kazakistan’da neler oluyor?

Eren Cem Fırat
Eren Cem Fırat
Başkent Üniversitesi, İletişim Fakültesi, İletişim ve Tasarımı lisans öğrencisidir. 2017'de blog yazmaya başladı. Şu anda ise PolitikYol'da muhabirlik yapmaktadır.

Kazakistan’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına zam yapmasının ardından ülke genelinde protestolar başladı.

Kazakistan’ın batısındaki Mangistau eyaletinin Canaözen kentinde hafta sonunda başlayan protesto eylemleri ülkenin birçok kentine yayıldı. Kazakistan hükümeti ülkedeki internet erişimini durma noktasına getirdi.

Devlet Başkanı Tokayev, protestoların ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Devlet Başkanlığı İdaresi çalışanlarının dahil edildiği Hükümet Komisyonu Aktau’da çalışmalarına başladı. Devlet Operasyon Merkezi de kesintisiz olarak çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Ülkede istikrarın korunması için komisyona mevcut soruna ilişkin karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulma talimatı verildiğini kaydeden Tokayev, “Kolluk kuvvetlerine kamusal düzenin bozulmasının önlenmesi talimatı verildi. Göstericiler, sorumluluk bilinciyle hareket etmeli ve diyaloğa hazır olduklarını göstermeli” ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET ZAMMI GERİ ÇEKTİ

Kazakistan hükümeti, ülkenin Mangistav bölgesinde LNG zammının protesto edilmesinin ardından söz konusu bölgede doğalgaz fiyatlarını düşürme yönünde karar aldı.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Hükümet komisyonu, Aktau kentindeki İntimak meydanında toplanan protestocularla görüştü. Görüşmede, Aktau kentindeki öncü grupla yapılan müzakereler sonucunda alınan kararlar, yani devlet şirketi Kazmunaygaz’ın sosyal sorumluluğu kapsamında Mangistav bölgesinde LNG fiyatının düşürüleceği ve litre fiyatının 50 tenge olarak belirleneceği bildirildi” denildi.

Meydanda toplananlar hakkında cezai işlem uygulanmayacağı sözünü de veren hükümet, tarafların tüm sorunların yapıcı diyalog ve mevcut yasalar kapsamında çözülmesinde mutabakat sağladığını aktardı.

OHAL İLAN EDİLDİ

Kazakistan’da protesto gösterilerinin gerçekleştirildiği Almatı kenti ve Mangıstav bölgesinde olağanüstü hal ilan edildi.

Devlet Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, kararın 19 Ocak’a kadar süreceği ifade edildi.

Açıklamada, “Gerilimin artması bağlamında kamu güvenliğini, meşruluğu ve düzeni yeniden sağlamak, vatandaşların hak ve özgürlüklerini muhafaza amacıyla Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, Mangıstav eyaletinde ve Almatı kentinde 5 Ocak 2022 saat 01.30’dan 19 Ocak 2022 saat 00.00’a kadar olağanüstü halin uygulanmasıyla ilgili kararı imzaladı” denildi.

KAZAKİSTAN’DA HÜKÜMET İSTİFA ETTİ

Kazakistan hükümeti istifa kararı aldı. Hükümet istifa kararını Tokayev’e sunarken, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev hükümetin istifasını kabul etti.

Hükümetin istifası sonrasında başbakan yardımcısı olan Alihan İsmailov, geçici başbakan olarak göreve başladı.

5 BİNDEN FAZLA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kazakistan’da şiddet olaylarına dönüşen protestolarla ilgili açıklama yapan Devlet Başkanlığı, “Şu anda 125 cezai dava başlatıldı, 5 bin 800 kişi polis merkezlerine sevk edildi. Bu kişiler arasında yabancıların sayısı kayda değer. Ülkenin tüm bölgelerinde durum istikrara kavuştu, kontrol altına alındı, güvenlik güçleri daha önce ele geçirilen tüm idari binaları kurtardı” bilgilerini paylaştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 16 GÜVENLİK MENSUBU HAYATINI KAYBETTİ

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre olaylar sırasında güvenlik güçleri arasından 16 kişi hayatını kaybetti, 1300’den fazla polis ve asker yaralandı. 400’den fazla araç zarar gördü, bunlardan 346’sı polis aracı. Sınırı geçip ülkeden ayrılmaya çalışan yaklaşık 300 kişi de yakalandı.

164 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bununla birlikte Kazakistan Sağlık Bakanlığı’na göre ülkedeki olaylar sırasında hayatını kaybeden kişilerin sayısı 164’e çıktı.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

Eren Cem Fırat
Eren Cem Fırat
Başkent Üniversitesi, İletişim Fakültesi, İletişim ve Tasarımı lisans öğrencisidir. 2017'de blog yazmaya başladı. Şu anda ise PolitikYol'da muhabirlik yapmaktadır.
spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
50,726TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI