Cumartesi, Haziran 22, 2024

Kayyım atamaya gerekçe olan davanın savcısı, Bakanlığın ‘FETÖ firarisi’ listesinden çıktı

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına gerekçe yapılan ve 10 yıldır süren davada iddianameyi yazan savcı D.Y.’nin gri kategoride ‘terörden arananlar’ listesinde ‘FETÖ’ firarisi olduğu ortaya çıktı.

Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınıp yerine kayyım atanmasına gerekçe gösterilen 2014 tarihli davanın iddianamesini hazırlayan savcı D.Y.’de de “FETÖ” izine rastlandı.

T24’te yer alan habere göre, Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın yerine kayyım atanmasına gerekçe yapılan 2014 tarihli davanın iddianamesini hazırlayan savcı D.Y.’nin, İçişleri Bakanlığı’nın “terörden arananlar” listesinde “FETÖ” firarisi olarak yer aldığı ortaya çıktı.

31 Mart’ta yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Belediye Eş Başkanlığı görevine yüzde 48.92 oy ile seçilen Mehmet Sıddık Akış, Van’da gözaltına alındı. Akış’ın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı, Hakkari Belediyesi’ne Başkan Vekili olarak Vali Ali Çelik‘in kayyım olarak atandığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Akış hakkında “örgüt yönetmek”, “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2014 tarihli dava dosyası görevden almaya gerekçe gösterildi.

Davanın iddianamesini hazırlayan savcı, Bakanlığın ‘firari’ listesinde

Akış’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında açılan davanın iddianamesinin, o dönem “KCK operasyonları” olarak anılan soruşturma sonunda hazırlandığı öğrenildi.

Ancak, iddianameyi hazırlayarak mahkemeye sunan ve daha sonra İstanbul’da görev yapan savcı D.Y.’nin hakkında, 15 Temmuz’dan sonra ‘FETÖ’ davası açıldığı ve 2023 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı’nın “arananlar listesinde” gri kategoride yer aldığı ortaya çıktı. Bakanlık, Türkiye’de bir dönem kritik davalar, soruşturmalar, arama ve el koyma kararlarında imzası bulunan 30 eski hâkim ve savcının, 2023 yılında “terörden arananlar” listesinin gri renkli kategorisine alındığını duyurmuştu.

25 hâkim ve savcıyla birlikte yargılanmış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “FETÖ” ile ilişkili hâkim ve savcılara yönelik yürütülen soruşturma sonucu, D.Y. ile birlikte İstanbul özel yetkili savcılıklarında ve mahkemelerde görev yapan 25 şüpheli hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2017’de başlayan yargılamada, savcı D. Y. ile birlikte Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Oda TV, ‘Futbolda Şike’ gibi davalar kapsamında görev alan hâkim ve savcılar da sanık olarak yargılanıyordu.

Bu dava aynı zamanda, savcı ve hakimlere FETÖ suçlamasıyla açılan ilk dava olarak biliniyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER