Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde yabancı uyruklu bir kişinin 5 yaşındaki çocuğu istismara maruz bıraktığı iddiası üzerine kentte yabancı uyruklu vatandaşların işyerleri taşlanırken, bazı araçların da ateşe verildi.

İddialara göre, Danişmentgazi Mahallesi’nde yabancı uyruklu bir kişi, 5 yaşındaki yabancı uyruklu bir çocuğa istismara maruz bırakırken yakalandı.

Olayın toplanan kalabalık grup, şahsı saldırmak istedi.

Olayın duyulmasının ardından bölgeye çok sayıda polis, çevik kuvvet, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Polislerce gözaltına alınan şüpheli bölgeden uzaklaştırıldı.

Ancak kalabalık bir grubun yabancı uyruklu vatandaşlara ait bazı iş yerlerini de ateşe verdiği aktarıldı.

TOMA araçları ile müdahale edilen olayda polisin kalabalığı dağıtmak için müdahalesinin sürdüğü bildirildi.

Valilikten açıklama

Olayların ardından Kayseri Valiliği tarafından da açıklama yapıldı. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda vatandaşlara itidalli olmaları çağrısı yapıldı. 

Açıklamanın tamamında şunlara yer verildi: "30 Haziran 2024 tarihinde ilimiz Danışmentgazi Mahallesinde Suriye uyruklu bir şahsın, küçük yaştaki Suriye uyruklu bir çocuğa yönelik taciz davranışı neticesinde emniyet birimlerimize şahıs gözaltına alınmış olup, çocuğumuz ise birimlerimizce koruma altına alınmıştır.

Konu tarafımızca titizlikle takip edilmekte olup, vatandaşlarımızın itidalli davranarak, resmi makamlarca belirtilen açıklamalar haricinde herhangi bir eylemin içinde olmamaları hususunda kamuoyuna saygıyla sunulur."

Editör: Hayri Ataş