Cuma, Eylül 29, 2023

Karadağ’daki Rus diplomatlar neden “istenmeyen kişi” ilan edildiler?

Gülşah Çetin — Karadağ
Gülşah Çetin — Karadağ
Gülşah Çetin, 1996’da Antalya’da doğdu. Lisans eğitimini 2019 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Eğitim hayatına Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Karadağ’da hukuk ve yatırım danışmanlığı yapmaktadır. Okumayı, öğrenmeyi ve gezmeyi çok sever. İlgi alanları ve gezdiği yerler hakkında yazılı ve görsel içerikler üretmektedir.

Karadağ Savunma Bakanı görülmemiş çapta bir siber saldırıya uğradıklarını söyledi. Altı Rus diplomat için “Persona non grata” kararı verildi. Rusya, Karadağ Büyükelçiliği’ni süresiz olarak askıya aldı.

Değişen dünya düzeni ile birlikte artık savaşlarda yeni bir cephe baş gösterdi: Siber Cephe. Bu cephenin bir örneği geçtiğimiz ağustos ayında Karadağ’da da açıldı.

Karadağ hükümetinin sunucularına yönelik siber saldırılar sebebiyle hükümet sunucularının güvenliği ihlal edildi.

Kalıcı ve sürekli olarak devam eden siber saldırıların sonucu olarak hükümetin resmi internet sitelerine ve e-postalarına ayrıca savcılık, mahkemeler, kadastro, Gelir ve Gümrük İdaresi gibi diğer kurumlara erişilemedi.

Karadağ Başbakanı Dritan Abazović, “İş dünyasından ve akademik çevreden insanları koruma oluşturmaya yardımcı olmaya davet edeceğiz. Ayrıca verilerin iadesi ve gelecekteki saldırıların önlenmesi için uluslararası yardım isteyeceğiz” şeklinde yapmış olduğu açıklamada açıkça siber saldırılara karşı yardım çağrısında bulunup saldırıların siyasi amaçlı olduğunu da belirtti.

Eylül ayının başında, Amerikan FBI’dan (Federal Soruşturma Bürosu) uzmanlar, devlet kurumlarına yönelik siber saldırıların sonuçlarının üstesinden gelinmesine yardımcı olmak için Karadağ’a geldi.

KARADAĞ HÜKÜMETİ SİBER SALDIRILAR SEBEBİYLE RUSYA’YI HEDEF GÖSTERDİ

Karadağ Savunma Bakanı Raško Konjević, yapmış olduğu açıklamada devlet yönetiminin bilgi sistemine yönelik siber saldırılarla ilgili olarak, bunun bugüne kadarki en büyük çaplı saldırı olduğunu söyledi ve ANB’nin saldırının arkasında Rusya’nın olduğu yönündeki iddialarını doğruladı. Vatandaşların verilerinin risk altında olmadığı, devlet verilerinin bir kısmının kaçınılmaz olarak kaybolacağını belirtti. Bakanın yapmış olduğu açıklamadan da anlaşılacağı üzere siber saldırılar sebebiyle Rusya açık bir şekilde sorumlu ilan edildi.

MADDİ HASAR HENÜZ TESPİT EDİLEMEDİ

Saldırılar sebebiyle ekonomik olarak en çok zarar gören kamu alımları oldu. Devlet ihalelerinin durması, bazı kamu kurumlarının tamamen çalışmaz duruma gelmesi ile parasal kayıp henüz tespit edilmiş değil.      

ALTI RUS DİPLOMAT İSTENMEYEN KİŞİ İLAN EDİLDİ

Siber saldırıların ardından kamu hizmetleri sektörü, ulaşım ve telekomünikasyonun normal işleyişine dönmesi ile birlikte Karadağ devletinden Rusya’ya karşı bir misilleme geldi. 29 Eylül’de Karadağ Dışişleri Bakanlığı, Rusya Federasyonu Büyükelçiliği’nin Karadağ’da akredite olan altı diplomatını istenmeyen kişi ilan etti. Bakanlık yapmış olduğu açıklamasında “İki devlet arasındaki Diplomatik İlişkiler ve Karşılıklı Saygı İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi’ne aykırı faaliyetler nedeniyle altı kişi istenmeyen kişi ilan edildi” dedi.

Bu açıklamanın ardından Rusya Federasyonu Karadağ’da bulunan Rusya Büyükelçiliği konsolosluk departmanının çalışmalarını 30 Eylül’den itibaren süresiz olarak askıya alınacağını açıkladı. Karadağ’da yaşayan kalabalık Rus nüfusunun varlığı da dikkate alındığında bu açıklama ile Karadağ-Rusya geriliminin had safhaya ulaştığı görülüyor.  Yine 30 Eylül tarihinde Rus istihbarat servisleri ile iş birliği yaptığı tespit edilen iki Karadağ vatandaşı casusluk gerekçesi ile tutuklandı.

Karadağ-Rusya geriliminin had safhaya ulaştığı görülüyor. 30 Eylül’de Rus istihbaratıyla iş birliği yaptığı tespit edilen iki Karadağ vatandaşı tutuklandı. Karadağ’da azımsanmayacak bir Rus yanlısı nüfus var.

Her ne kadar siyasi olarak Karadağ-Rusya arasında gerilimler devam etse de Karadağ’da azımsanmayacak bir Rus yanlısı nüfus var.

NORMALE DÖNÜŞ

Saldırıların engellenmesi ile birlikte resmi kurumların işleyişleri normale dönmeye başladı. Ancak söz konusu kurumların işlevsiz kaldığı süre boyunca yaşanan birikmenin etkisi hala devam ediyor. Zaten oldukça yavaş ilerleyen resmi işlemler sabır zorlamaya devam ediyor.

Sistemsizliğin sistem olduğu Karadağ’da günümüz teknolojilerinin devlet kurumlarına entegre edilmesini heyecanla bekliyorum.

Ulusal güvenliği ve bağımsızlığı tehlikeye atmadan, Karadağ’ın özkaynakları ile bu atılımı yapabilmesini diliyorum.

KÖTÜ BİR TECRÜBE

Teknoloji ve yazılım anlamında çağın oldukça gerisinde kalan Karadağ’da bu durumun sebebinin geçtiğimiz yıllarda yaşanan uluslararası bir anlaşmazlık olduğu söyleniyor.

Halk arasında yayılan söylentilere göre Karadağ Hükümeti Hollanda kaynaklı bir teknoloji şirketi ile resmi kurumların teknoloji açığını gidermek konusunda bir anlaşma yapmış. Yüzlerce milyon Euro bedelle yazılım satın alımları gerçekleşmiş ancak söz konusu şirket yazılımların revize edilmesi için çok daha büyük faturalar çıkarmış ve bu teknoloji atılımı son bulmuş.

Kim bilir, belki de Türkiye’den bir şirket bu açığı giderebilir. Bu güzel iş fırsatı ilgililere duyurulur.

 

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

Gülşah Çetin — Karadağ
Gülşah Çetin — Karadağ
Gülşah Çetin, 1996’da Antalya’da doğdu. Lisans eğitimini 2019 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Eğitim hayatına Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Karadağ’da hukuk ve yatırım danışmanlığı yapmaktadır. Okumayı, öğrenmeyi ve gezmeyi çok sever. İlgi alanları ve gezdiği yerler hakkında yazılı ve görsel içerikler üretmektedir.
spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
59,302TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI