Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinden doğan ve ortasından aktığı vadiye de adını veren Alara Çayı üzerinde yapılmak istenen hidroelektrik santrali (HES) projelerine karşı çıkan bölge halkı tam on yıldır hukuk mücadelesi veriyor.

18 Mart Pazartesi günü bölgede yapılacak bilirkişi heyeti keşfinin Alara Çayı’nın kaderini belirleyeceğini belirten CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Kayabükü köylüleri başta olmak üzere bölgede yaşayan halk, kendi boğazından kesip, çocuklarının geleceği için bu cennet doğaya sahip çıkıyor. Hem de bunu on yıldır ceplerinden ödedikleri paralarla yapıyorlar. HES’e karşı direnerek aslında geleceklerine sahip çıkıyorlar” dedi.

Ünlü Uçansu Şelelasi’nin de bulunduğu biyolojik zenginliği ve cennet doğası nedeniyle UNESCO’nun 2008 yılı “Dünyada Yaşanabilir 100 Yer” listesinde 19’uncu sırada yer alan bölgede yaşayan köylüler 2009’dan bu yana hem köylerini, hem de çevreyi korumak adına tam bir hukuk savaşı veriyor. Son olarak hidroelektrik santraline verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ raporunun iptaline yönelik kararın Danıştay tarafından bozulmasının ardından, yerel mahkeme yeniden keşif yapılması yönünde karar verdi. Yeni keşfin 18 Mart Pazartesi günü yapılacağını belirten Budak, şunları söyledi:

“Dünyanın sayılı güzelliklerinden biri olan bu bölge, 2009 yılından bu yana Kayabükü köylüleri başta olmak üzere civar köylerde yaşayan halkın HES’e karşı verdiği amansız hukuk mücadelesinin kaynağıdır. On yıl boyunca açtıkları davaları kazandılar ancak Danıştay’ın bozma kararı sonucunda yeniden başa döndüler. Açtıkları davalarda bugüne kadar 100 bin TL civarında olan yargı masraflarını kendi ceplerinden karşıladılar. O kadar ki emekli aylıklarından denkleştirerek HES’e karşı durdular. Çevreye, doğaya ve hayat kaynağı olan suya sahip çıkmanın olağanüstü mücadelesidir bu. Sadece kendi çocuklarının geleceği için değil, Türkiye’nin diğer bölgelerinde yaşayan başka çocukların da çevre hakkı için bu mücadeleyi vermeye devam ediyorlar. Eğer HES kurulacak olursa bu cennet vadi çölleşecek. Sayısız endemik bitki ve canlının yaşamı sona erecek. Bu nasıl bir aymazlıktır, nasıl bir inattır ki tam on yıldır HES diye diretiliyor? Sonuna kadar bu mücadeleyi veren halkımızın yanında, onlarla omuz omuza dayanışma halindeyiz. Çünkü anlamsız inadın kimseye faydası olmayacak. ”

Köylüler adına konuşan Musa Şanlı da “Ne olursa olsun haklı mücadelemizden yılmayacağız, geri adım atmayacağız. 18 Mart’ta yapılacak yeni bilirkişi heyeti keşfinden çıkacak sonucun da yine bizim yanımızda olacağına, HES’lere izin vermeyeceğine inanıyoruz” dedi.

Orta Toroslar’ın 2600 rakımlı dağları Akdağ ve Kuşak’tan doğup, Alanya’nın Boztepe sınırlarından Akdeniz’e dökülen Alara Nehri, 80 kilometre uzunluğunda. Alarahan Kervansarayı, Alara Kalesi gibi büyük öneme sahip tarihi değerlerle de bütünleşen Alara Nehri’nin Güzelbağ’ın doğusundan başlayıp Alarahan bölgesine kadarki bölümünde rafting ve kano parkuru da bulunuyor.