Geçtiğimiz günlerde rotası açıklanan AKP’nin “çılgın proje”si Kanal İstanbul’dan çıkan hafriyatla 3 tane ada yapılacağı açıklandı. Bu projeyle deprem riski çok yüksek olan İstanbul’da denizin metrelerce doldurulması öngörülüyor.

İstanbul genelinde devam eden proje ve inşaatlardan her ay 5 milyon ton hafriyat çıkıyor. Son yıllarda iyice artan moloz sonucu hafriyat sahaları dolmaya başlamışken “asrın projesi” olarak tanıtılan Kanal İstanbul için de inşaat sırasında yaklaşık 1.5 milyar metreküp hafriyat oluşacak. Projenin bakanlığa sunulan çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) başvuru dosyasına göre Kanal İstanbul kapsamında alt ve üst yapılar, liman, yat limanı, kanal içerisinde ihtiyaç duyulan noktalarda kıyı yapıları, tahkimat ve dolgu alanları, ada ve kıyı tesisleri yapılması planlanıyor. Yani deniz, proje sonucu metrekarelerce doldurulacak. CHP’li meclis üyesi Tarık Balyalı deprem riskine dikkat çekerek projenin iptal edilmesi için çağrıda bulundu.

Kanal İstanbul’un rotası belli oldu

Kazıdan çıkan malzemeler kullanılarak Marmara’da Karadeniz’e doğru kanalın solunda 2, sağında 1 olmak üzere 3 ada grubunun oluşturulması planlanıyor. Hatta dosyada ikinci bir alternatif olarak Kanal İstanbul inşaat çalışmalarının paralel gitmesi durumunda çıkacak hafriyatın dolgu amaçlı 3. havalimanı projesinde de kullanılması düşünülüyor.

‘Tehlike arz ediyor’

Balyalı “Proje, İstanbul’a, Marmara Denizi’ne ve ekolojisine ciddi zarar verecek. Açıklanan verilere göre hafriyat malzemeleri yeni oluşturulacak proje alanlarına dökülecek. Bu proje alanlarının önemli bir kısmının Marmara ve Karadeniz üzerinde olacağı görülüyor. Marmara üzerinde yapılacak deniz dolgusunun beklenen İstanbul depreminde ne kadar büyük tehlike arz ettiğini tekrar anlatmaya gerek yok. Özellikle buralarda yapılacak muhtemel binalar ve içinde yaşayanlar ciddi risk altında olacak. Yine hafriyat toprağıyla oluşturulacak yapay adalar çok büyük bir çevre kirliliği yaratacak dedi.