Cuma, Nisan 19, 2024

Kanada, Türkiye’ye silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırdı

Kanada hükümeti, Türkiye’ye silah satmak isteyen savunma sanayi firmalarına yönelik 2020’den bu yana uyguladığı ihracat kısıtlamalarını kaldırdığını bildirdi.

Açıklamada, 16 Nisan 2020’de Türkiye’ye savunma sanayiyle ilgili belli kalemlerin ihraç edilmesine yönelik başvurulara, reddetme politikası uygulanmaya başlandığı hatırlatılarak, “Bu bildirimin tarihi itibarıyla muhtemel ret politikası artık yürürlükte değildir” dendi.

Karar, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya girişine yeşil ışık yakmasının ardından geldi.

Başvurular ayrı ayrı incelenecek

Mühimmat listesi de dahil olmak üzere ihracatçı gruplarca Türkiye’ye ihracat ve komisyonculuk izni başvurularının, artık Kanada’nın risk değerlendirme çerçevesi kapsamında vaka bazında inceleneceğine dikkat çekildi.

Açıklamada, uluslararası alandaki benzer ihracat izinlerindeki standart ifadelere de yer verilerek, üçüncü ülkelere satış durumunda güvence istenmesi ve insan hakları hukukuna ilişkin bazı atıflar da yer aldı.

Kısıtlamalar Dağlık Karabağ savaşında gelmişti

Kanada hükümeti, 27 Eylül 2020’de başlayan ve 44 gün süren Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın yanında yer almasından dolayı Türkiye’ye silah ambargosu uygulamıştı.

Kanada, Ermenistan mevzilerine karşı kullanılan Türk insansız hava araçlarında Kanada teknolojisi kullanıldığını ileri sürerek, Ekim 2020’de Türkiye’ye yönelik savunma sanayi ihracatına ambargo koymuştu.

Ottowa yönetimi, ilk ambargosunu, Türkiye’nin 2019’da Suriye’ye yönelik askeri harekatına yanıt olarak başlatmış ancak taraflar arasındaki üst düzey görüşmeler sonucunda Haziran 2020’de bu kararından geri adım atmıştı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER