DBP’li Kayapınar Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Aydın, 7 Aralık 2016’da tutuklandıktan bir gün sonra, belediyeye Kayapınar Kaymakamı Mustafa Kılıç kayyım olarak atanmıştı.

Roboski katliamı anısına yapılan ‘Roboski Anıtı’, Dicle Kent Bulvarı’ndaki yerinden kayyımın talimatıyla polisler tarafından sökülmüştü.

‘Bu duyarsızlığı kabul etmiyorum’

Özgürlükçü Demokrasi’nin haberine göre, kaldırılan anıtın yer aldığı parka giden heykeltıraş Yakut, Roboski katliamında yaşamını yitirenlerin çoğunlukla çocuk olduğunu hatırlattı: “Roboski yaşanan bir gerçekliktir, anıtı yok etmekle hiçbir şey değişmeyecek. Roboski, hafızalara kazınmış kara bir lekedir.”

Bir sanatçı olarak yaşananlara duyarsız kalamayacağını belirten Yakut, “Benim için asıl olan insan yaşamıdır. Kim nasıl yaşıyorsa yaşasın, kim olursa olsun herkesin yaşam hakkı vardır. Siyasi erkler insanların yaşam haklarını ellerinden alamaz. Buna duyarsız kalmak başlı başına yanlış bir şeydir. İnsanların ölümüne karşı duyarsızlaştırılmaya çalışılıyoruz. Şahıs olarak ben bunu reddediyorum. Kesinlikle bu duyarsızlığı kabul etmiyorum” diye konuştu.