Cuma, Nisan 19, 2024

Kahramanmaraşlı depremzededen Erdoğan’a tepki: Yüzde 70 oy aldığı Kahramanmaraş’a da maalesef bir şey gelmedi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın geldiği Kahramanmaraş’ta derdini anlatan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’da yaptığı “Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez” açıklamasına vatandaşlar tepki gösterdi. Bir yurttaş, “Yüzde 70 oy aldığı Kahramanmaraş’a da maalesef bir şey gelmedi”diye tepki gösterdi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bugün deprem felaketinin yıl dönümü öncesi Kahramanmaraş’ta vatandaşlarla biraraya geldi. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’da yaptığı, “Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez” açıklamasına vatandaşlar tepki gösterdi.

‘Yüzde 70 oy aldığı Kahramanmaraş’a da maalesef bir şey gelmedi’

Babacan’a dertlerini anlatan bir vatandaş şöyle konuştu:

Biz devletten mal mülk, para istemiyoruz. Bizim olan evleri izin verin güçlendirelim istiyoruz. Maalesef yerel yönetim olarak ismi Adalet ve Kalkınma Partisi olarak geçiyor ama ismiyle müsemma olmayan bir parti yönettiği için burayı, dün Cumhurbaşkanımız Hatay’da bir açıklama yaptı. ‘Yerel yönetimle hükümet el ele vermediği sürece buraya hiçbir şekilde bu şehre bir şey gelmez’ dedi. Yüzde 70 oy aldığı Kahramanmaraş’a da maalesef bir şey gelmedi. Bizler artık bu kışı evimizde geçirmek istiyoruz. Cenazelerimize üzülmek, ağlamak istiyoruz, yasını tutmak istiyoruz. Biz ağlayamadık. Bizler çok kayıp verdik. Bir yıl geçti bunun şokunu hala atlatamadık.

Biz o evlerimizi dişimizle tırnağımızla aldık. Bizim ikinci bir evimiz yok. Biz siyaset peşinde değiliz ama bu işi siyaset çözecek. Çocuklarımıza borç bırakmak istemiyoruz. Kaç konut telim edilecek yarın? Bin 800 konut. Bizim evlerimizi de yıkarsanız orta hasarlı binaları 5 yılda mı teslim edeceksiniz 10 yılda mı teslim edeceksiniz bize? Biz yıllarca borç ödemişiz o evleri alabilmek için. Hala ödemeye devam eden insanlar var. Biz 10-20 yıl daha nasıl ödeyeceğiz bu rakamları?

Babacan: Demek ki işin yürümemesinin sebebi aslında iktidarda

Vatandaşları dinleyen Babacan, daha sonra şunları söyledi:

“Hatay’da ‘Merkezi hükümetle yerel hükümet beraber çalışmazsa olmuyor’ demiş. ‘Bakın Hatay’da bir şey oldu mu’ demiş. Kaç yıldır Kahramanmaraş’ta belediye AK Parti’de? Peki Hatay’da CHPli Belediye, burada AK Partili belediye. Demek ki işin yürümemesinin sebebi aslında iktidarda. Bana sormadan hiç kimse bir şey yapamaz anlayışı var. Bu anlayışın gerisinde de çoğu zaman baktığımızda da rant oluyor. Merkezi kontrolün önemli motivasyonundan bir tanesi de büyük rant işleri varsa bizden habersiz olmasın. Onun için yürümüyor memleket onun için yalnız kalmış durumda.”

‘Demek ki sorun işin başındakilerde’

Bir yıl geçtikten sonra hala binalar ağır hasarlı mı orta hasarlı mı, bu bölgeye bina yapılır mı yapılamaz mı. Eğer 1 yıl geçtiği halde bunun tartışması yapılıyorsa gerçekten bu ülke yönetilmeyen yönetilemeyen bir ülke haline gelmiş demektir. Bir yıl geçtiği halde bu kararlar verilemediyse eğer hala bir belirsizlik varsa gerçekten çok yazık diyorum. Kahramanmaraş gibi depremin merkezi olan 6 Şubat depremlerinin yüz yıllar boyu Kahramanmaraş’ın adıyla anılacağını biliyoruz değil mi? Ne diyoruz? Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri diyoruz. Yüz yıl sonra iki yüz sonra bunu tarih yazacak ama depremin merkezinde bile hala çözüm üretemeyen bir yönetim maalesef şu an iş başında.

Hatay’da Sayın Cumhurbaşkanı ‘Yerel yönetimle merkezi hükümet el ele vermeyince bu iş olmadı, olmuyor demiş. Kahramanmaraş’ta 22 yıldır herhalde belediyeler kimin tarafından yönetiliyor biliyorsunuz. Peki Hatay’da anladık da Kahramanmaraş’ta en oldu? Demek ki sorun işin başındakilerde. Çözüm üretemeyen ve ülkenin sorununu anlamayan bir iktidar maalesef ki iş başında. Onun için biz kentsel dönüşümmüş yerinde dönüşümmüş bunlara aslında nasıl baktığını anladık. Rantsal dönüşüm gözüyle bakılıyor onun için yürümüyor. Ama biz inşallah tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş için de Ankara’da sizlerin sesi olacağız. Partimizin genel merkezinde sizlerin sesi olacağız.”

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER