fotoğraf: sendika.org

Eskişehir Kadınları Platformu, Odunpazarı Müftülüğü önünde müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren yasayı protesto etti.

Eskişehir müftülüğü önünde basın açıklaması yapan kadınlar, bu yasa tasarısının, kadınların temel hak ve özgürlüklerine yönelik bir saldırı olduğunu ve çocuk istismarını da teşvik ettiğini belirtti.

Grup adına basın açıklaması yapan Yağmur Keçeli, tasarının laik yaşama açık bir saldırı olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu yasa tasarısı öncelikle Medeni Kanun ile düzenlenmiş alanların, dini bakış açısı ile yeniden şekillendirilmeye çalışılmasına, kadınlar ile çocukların kanun tarafından korunan haklarının gasp edilmesine ve laik yaşama açık bir saldırı niteliğindedir. Bu düzenleme, resmi nikah kıymak değil, çocuklarımıza kıymak demektir. Meclise sunulan bu tasarıya göre, sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların bildirimi nüfus memurlarına sözlü olarak yapılabilecek. Böylece kız çocuklarının istismardan kaynaklanan hamileliklerinin ve yaptıkları doğumlarını bildirilmesi zorunluluğu ortadan kaldırılmış olacak, yaşanan istismarların kayıt altına alınması zorlaşacak, kız çocuğunu hamile bırakan istismarcının tespiti ile bu kişilerin yargılanmasının önü kapatılmış olacaktır. Biz kadınlar daha önce çocuk istismarcısına örtülü af getiren yasa teklifini nasıl engellediysek haklarımıza saldıran, çocuk evliliklerinin ve istismarın önünü açan bu teklifin yasalaşmasına da asla izin vermeyeceğiz.”