Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Mayıs ayı “Kadın Cinayetleri” raporunu açıkladı. Rapora göre sadece Mayıs ayı içerisinde 39 kadın öldürüldü.

Rapora göre 2017 yılında kadın cinayetlerinde en yüksek kadın cinayeti oranı Mayıs ayında görüldü. Ayrıca 38 çocuk cinsel istismara, 17 kadın ise cinsel şiddete maruz kaldı. Ayrıntılı verilerin aktarıldığı raporda “Bu toplumda kadınların yalnız bırakılmaya çalışılmasının, şiddetin bir başka boyutunun göstergesidir” vurgusu yapıldı.

 ŞİDDETTE SON YILLARIN EN YÜKSEK ORANI!

Raporda geçtiğimiz yıl yaşanan kadın cinayetleri ile 2017’de yaşanan kadına şiddet ve cinayet oranları karşılaştırıldı. 2016 2016 yılının ilk 5 ayı içerisinde kadın cinayeti 137 iken, bu yıl 5 ay içerisinde toplam 173 kadının öldürüldüğü açıklandı. Mayıs ayında en çok kadın cinayetinin işlendiği yer ise İstanbul oldu. İllerin oranı raporda şu şekilde verildi: İstanbul’da 6, İzmir’de 5, Bursa, Gaziantep ve Kayseri’de 3 kadın öldürüldü.

Mayıs ayında en çok kadın cinayetlerinin işlendiği iller ise raporda şu şekilde sıralandı: “İstanbul’da 6, İzmir’de 5, Bursa, Gaziantep ve Kayseri’de 3 kadın öldürüldü.”

“ŞÜPHELİ ÖLÜMLER ARTIYOR”

Raporda kadınlara yönelik şiddetin vahşileştiğinin altı çizildi. Kadın cinayetlerinde her geçen gün sayısal artışın yaşandığının vurgulandığı raporda şu ifadelere yer verildi: Kadınlar işkence görüyor, çocuklarının gözleri önünde veya çocuklarıyla beraber öldürülüyor, şüpheli ölümler artıyor. Evine patlayıcı yerleştirmek, ‘levye’ ile öldürmek gibi savaş ve barbar yöntemler kullanılıyor. 2015 yılında kaybolan Betül Türkmen’in cesedi, bu yıl gömülmüş halde bulundu. Bunların tümü, kadın düşmanlığının arttığı yeni bir cinsiyet rejiminin tehlikeli yeni semptomları sayılabilir. Kadın hak ve özgürlükleri için daha çok mücadele ve çaba göstermek gerektiğini ortaya koyar.

“38 ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA UĞRADI”

Mayıs ayında 17’den daha fazla kadına cinsel şiddet uygulandığı ve 38 çocuğun ise cinsel istismara maruz bırakıldığı aktarılan raporda, “Bu çocuklardan 4’üne aylarca tecavüz edildiğini öğrendik. İstanbul’da ortaokul öğrencisi üç kız çocuğuna 4 kişi aylarca cinsel istismarda bulundu. Kızların durumu öğretmenlerine anlatması ile gün yüzüne çıktı. İstanbul Esenyurt’ta 8 aile, çocuğunun bir kırtasiyecinin istismarına maruz kaldığını ifade ederek polise şikayette bulundu. Batman’da çocuk yaştaki G’nin hamile kalmasıyla, birçok çocuğun istismarı ve fuhuşa zorlandığı öğrenildi. Karaman’daki toplu istismar davasından bu yana çocuk istismarının üzerinin örtülmeye çalışılması, istismarın artmasına sebep oluyor. Siirt’te 16 yaşındaki çocuk, babasının istismarını kompozisyonda yazması üzerine rehber öğretmeni bu durumu savcılığa aktardı. Çocuk İzleme Merkezi heyeti, ‘şizofren’ dedi, savcılık dosyayı açmadan kapattı. Çocukları çözümsüzlüğün içine hapsetmek yerine Çocuk Koruma Kanunu ve Lanzarote Sözleşmesi esas alınmalıdır” denildi.