Salı, Eylül 27, 2022

Jeff Bezos’un Gösterişçi Uzay Seyahati Tam Anlamıyla Bir Amerikan Yüz Karası

LUKE SAVAGE

https://jacobinmag.com/2021/07/jeff-bezos-space-flight-inequality

Jeff Bezos’un uzay eğlencesinin ahlaki ve kurumsal çürümenin semptomu olmaktan çok ulusal bir şölen nedeni olarak görülmesi, ancak yönetici sınıfının derin bir aldatmaca içinde olduğu bir ülkede mümkün olabilir.

Herkesçe bilinen ünlü bir konuşmasında Tom Lehrer, Henry Kissinger Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldüğünde hicvin artık hükümsüz olduğunu söylemişti. Benzer bir şekilde, Amerikan eşitsizliğinin yarattığı tahribat ve yüzbinlerce insan ölümcül bir hastalık yüzünden hayatını kaybederken kendini bu denli edepsizce zenginleştirebilen milyarder sınıf hakkında yazarken yeni ve yaratıcı yollar bulmam giderek zorlaşıyor. Bunları alelade veya yalın olmaksızın nasıl tarif edebiliriz?

Dünyanın en zengin ülkesindeki insanlar kelimenin gerçek anlamıyla açlığa sürükleniyor ve ekonomi bir biçimde yeni milyarderler yaratırken mevcut milyarderleri daha da zenginleştiriyor. Yedi milyon insan evden atılmayla karşı karşıya ve insanlık tarihinin en zengin adamı kendine Hollywood’da gişe rekorları kıran bir filmin hasılatına eşdeğer fiyatta bir özel yat satın aldı. Bugün 500 milyon dolar, Jeff Bezos gibi bir adam için sadece bir cep harçlığı.

Amerikalıların tahsilat kurumlarına yaklaşık 140 milyar dolarlık medikal borcu olduğu ortaya çıktı; bu, Bezos’un servetinden vergilendirilebilecek bir tutar ve bu yapıldığı durumda bile Bezos’un serveti 64 milyar oluyor. Kuzey Amerika şehirlerinin göğü orman yangınlarından kaynaklanan zehirli bir sis tarafından kuşatılmış durumda, ancak Kongre kurumsal çıkarların o denli esiri olmuş ki, iklim değişikliği konusundaki mütevazı bir önlem bile, sanki bir tür butik siyasi talepmiş gibi değersiz görülüyor.

Bu karışıma birkaç milyarderin uzay uçuşunu ekleyin, kelimeler tam anlamıyla çuvallayamaya başlayacak. Amerika’nın ekonomik sisteminin kötülükleri ve eşitsizlikleri bugüne kadar genellikle çok açık biçimde ortadaydı, ancak gezegen küresel bir vebanın ortasında kavrulurken ve feodalizm yeniden güçlenirken, plütokratların sahte bir uzay uçuşu yarışına girmesi o kadar aleni ki, daha fazla ayrıntılandırmaya gerek yok. Bu genel gerçek dışılık havasının yanında, Biden yönetiminden TV haberlerine kadar ana akım resmi makamlar ve kanaat oluşturma kaynakları milyarderlerin gösterişçi seyahatlerini büyük kamusal başarılarmış gibi lanse etmekten oldukça memnunlar.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, Bezos’un atmosferde geçirdiği yaklaşık on dakikalık süreden bahsederken “ABD insanları uzaya götüren özel şirketlere sahip ilk ülke” dedi:
Bu, Amerikan istisnacılığının önemli bir anıdır. Biz bunu böyle görüyoruz. Ülkemizin uzay araştırmalarının bir sonraki aşamasına geçmesine yardımcı olmak, tüm ticari ortaklarımızın marifeti olacaktır. Uzaya yapılan yatırımlar istihdam yaratır, iklim izleme ve tıbbi ilerlemeler yoluyla dünyadaki yaşamı iyileştirebilir.

Bu arada sabah programları Bezos’un seyahatine toplamda iki yüz dakikadan fazla zaman ayırdı –seyahati eksiksiz bir şekilde sunabilmek için–. Bir incelemeye göre bu süre, geçen yıl boyunca iklim değişikliği konusuna ayrılan program sürelerinin toplamına neredeyse eşit. Milyarderimiz geziyi ortak yarar amacıyla üstlenilen bir keşif yolculuğu olarak markalaştırmak için elinden gelenin en iyisini yaptı, ve bu anlatı basından gelen önemli bir muhalefetle karşılaşmadı.

Evrensel kamusal sağlık sigortası gibi bir fikri donkişotvari bir solcu hayali olarak nitelendirip rahatlıkla reddeden aynı ulusal basın, uzaydan dönüşünde sunduğu ağır sanayiyi uzaya taşıma yönündeki çılgın zırvalar konusunda Bezos’un huyuna gitmek için bolca zaman buldu.

Dünyanın en zengin kurumsal derebeyinin mavi bir tulumla şafak vakti ve fallik biçimli bir roketle kendini fırlattığı manzara, gerçekten de göründüğü kadar saçma bir parodi. Bununla birlikte mevcut ulusal ve küresel iklimde bu gösteri, Amerikan medyası ve siyasi liderliğinin distopyan nezaketiyle sunuldu. Ahlaki ve kurumsal çürümenin semptomu olan bu hadisenin ulusal bir şölen nedeni olarak lanse edilmesi, ancak yönetici sınıfının derin bir aldatmaca içinde olduğu bir ülkede mümkün olabilir.

Jeff Bezos’un hobi uçuşu, tıpkı Richard Branson’ınki gibi, nefes kesici bir insanlık başarısı değil, tam anlamıyla bir Amerikan yüz karasıydı. Bu tarz törenlerle daha az uyuşturulmuş ve ulusal istisnacılığın nostaljik masallarına sarılmaya daha az kararlı bir toplumda, bunun en azından bazı yönleri cepheden kırılmış olabilirdi. Ancak bunun yerine Amerika’nın ikinci Yaldızlı Çağı baronları tahribatlarını atmosfere taşıyor ve hepimiz bunu alkışlamaya davet ediliyoruz.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
50,720TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER