Şair-Yazar Haydar Ergülen’in İzmir Atatürk Lisesi’nde yapacağı söyleşi, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin talimatı ile yasaklandı. Ergülen karara tepki gösterdi.

Şiirleri 12. Sınıf Türk dili ve Edebiyatı dersi müfredatının kapsamında öğrencilere anlatılan ünlü şair, hakkındaki ‘muhalif gazete yazarı ve terör destekçisi’ olduğu konusundaki şikayet nedeniyle İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin verdiği “etkinliği iptal edin” talimatı nedeniyle söyleşi gerçekleştiremedi.

Ergülen, yaşananlara Twitter hesabından tepki gösterdi.

Ergülen şunları söyledi:

“Eskişehirliyim, Aleviyim, Sosyalistim. 45’i Türkçe, 5’i Fransızca, Almanca, İngilizce, İtalyanca şiir kitabı olmak üzere, 50 şiir ve deneme kitabım var. 12. sınıf edebiyat kitaplarında 10 yıldır 80 sonrası şairlerden biri olarak yer alıyorum.

Sevgili arkadaşım Prof. Dr. Nabi Avcı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yaparken çeşitli toplantılara davet etti beni, en son 3. Milli Kültür Şurası Edebiyat Komisyonu’nda Enis Batur, Adnan Özer ve başka arkadaşlarla birlikte yer aldık.

İki gün önce İngiltere ve Galler’den döndüm. Saygın yayınevi Parthian, 13 yerli, yabancı akademisyen ve çevirmenin çevirdiği 80 şiirden oluşan kitabım Pomegranate Garden’ı yayımlandı. Londra’da, Cardiff’de, Oxford’da öğrenci ve akademisyenlere Türk edebiyatı ve şiirini anlattım.

Radikal, Cumhuriyet gazetelerinde yazdım. Birgün Pazar ekinde yazıyorum. Muhalifim. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, eğer ‘terör destekçisi’ olduğumu söyleyerek etkinliğimi engellediysen, asıl senin bu yaptığın terör destekçiliğidir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ses ver!”