Perşembe, Mart 30, 2023

İYİ Partili Türkkan: “Cumhurbaşkanı’nın sözlerine baktığınızda erken seçim sinyallerini alıyoruz”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, OHAL yasasının TBMM’de kabul edilmesine tepki gösterdi. İktidarın ‘erken seçim’e gittiğini söyleyen Türkkan, “Cumhurbaşkanı’nın sözlerine baktığınızda partililerle yaptığı söylemlerinde erken seçim sinyallerini alıyoruz” dedi.

Saatlerdir Meclis’te görüşülen torba yasa teklifi kanunlaştı. OHAL maddelerinin de yer aldığı teklife muhalefet ve sivil toplum örgütleri karşı çıkıyordu. Daha sonra iktidar kanadı teklifte yer alan gözaltı sürelerinin uzatılmasına yönelik düzenlemeyi 3 yıldan 1 yıla kadar düşürdüğünü, aynı şekilde kamu personeli ihracı ile ilgili düzenlemenin de 1 yıl olarak revize edildiği bildirilmişti.

Teklifin yasalaşmasının ardından İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan bir açıklama yaparak Meclis’ten geçen yasaya sert tepki gösterdi.

Son zamanlarda ‘erken seçim’ tartışmaları siyaset gündemini ısıtmıştı. Muhalefet ‘erken seçim’ çağrısı yaparken iktidar ise seçim 2023’te olacak’ diyerek net bir çizgi çekmişti. Yasaya ilişkin konuşmasında bir erken seçim yorumu da Türkkan’dan geldi.

‘ERKEN SEÇİM SÜRPRİZ OLMAZ’

Türkkan, “Bunlar bir yıl içinde erken seçim yapabilirler, çok sürpriz olmaz. Erken seçime hazırlanıyorlar. Cumhurbaşkanı’nın sözlerine baktığınızda partililerle yaptığı söylemlerinde erken seçim sinyallerini alıyoruz. Ben üç aydır, dikkat edin bunlar yeni bir çözüm sürecine gidiyorlar dedim. Sayın Cumhurbaşkanı biz düşmanlarımızla barışmayı onlarla ittifak becerebilen bir milletiz dedi. Kiminle ittifak yaptığını göreceğiz. İstedikleri ittifakı yapsınlar istedikleri kadar seçim kanunu değiştirsinler Sayın Recep Tayyip Erdoğan son Cumhurbaşkanıdır. Bir daha cumhurbaşkanı olmayacak, bir daha Ak Parti iktidar olmayacak” dedi.

‘OHAL YASASI KANUNLAŞTI’

Türkkan, 22 saattir genel kurulun devam ettiğini belirterek “22 saat ne yaptınız derseniz Türkiye’yi demokrasi liginden biraz daha uzaklaştıracak, Türkiye’yi otokratik sistemle yönetilen ülkeler arasına biraz daha yaklaştıracak bir yasayı çıkardık Sabah 7.30’da. OHAL yasası kanunlaştı. Ardından Turizm teşvik kanunu geldi devam ediyoruz” dedi.

“Biz arife gününe bir gün kala 22 saat değil 122 saat çalışmayı bile göze alabilirdik ama bu çalışma esnasında keşke 3600 ek gösterge var, memura, imama, polise, sağlık çalışanına söz verdiğimiz 3600 ek gösterge keşke olsaydı” diyen Türkkan sözlerine şöyle devam etti:

‘EYT İLE İLGİLİ DÜZENLEMEYE HAYIR DİYORLAR, OHAL GETİRİYORLAR’

“Öğretmenler bekliyor, dön görevlileri bekliyor, polis bekliyor, sağlık görevlileri böyle bir yasa için çalışsaydık biz de tatlı bir yorgunlukla bayrama girerdik. EYT ile ilgili düzenleme yapalım diyoruz hayır. Ne getiriyorlar OHAL. Emeklilerin intibak yasasından kaynaklanan hak ihlalleri var bunu düzeltecek bir kanun getirelim, hayır OHAL yasasını getiriyorlar. OHAL’i bir yıl daha uzattılar. TMSF’nin şirketlere kayyum atama yetkisini üç sene daha uzattılar. Komisyondan üç yıl diye çıktı bir yıla indirdiler gözaltı sürelerini uzatan OHAL’in süresini.”

TÜRKKAN AÇIKLAMALARININ DEVAMINDA ŞU İFADELERE YER VERDİ:

‘BU PARLAMENTONUN HİÇBİR HÜKMÜ KALMAMIŞ’

Meclisimiz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra 80 tane kanun çıkardı. Bunların yarısından fazlası bir önceki kanunu düzeltme hali. Bir parlamento 80 kanun çıkartıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan 80 kanun hükmünde kararname yayınlamışsa bu parlamentonun hiçbir hükmü kalmamıştır, parlamento işlevsizleşmiştir, parlamentonun itibarı azalmıştır. Bugün gelen kanunda diş protezi teknisyenleri ile ilgili kanun var, nerede görüşüldü biliyor musunuz? Plan bütçe komisyonunda. Tütün üreticilerinin ceza kanunu plan bütçe komisyonunda görüşüldü. Bunların bir tanesi tali komisyona havale edilmedi. Parlamento çalışıyor demek mümkün değil. Parlamento sadece torba kanun yaparken birisinin eline torba veriyorlar, senin ne ihtiyacın şu şu madde at torbaya, bir çorba kanun olarak geliyor. Sarayın verdi hükümleri onaylayan bir makam haline geldi parlamento. 1923’ten beri hizmet ediyor, parlamento bu sistemde akamete uğradı.

‘MİLLETE GELİNCE PORSİYONLARINI KÜÇÜLT, ÖĞRENCİYE KYK BORCUNU ÖDE’

Geçtiğimiz yasama döneminde çıkardığımız hiçbir kanunun bu milletin meselesini çözmediğini gördük. Biz geziyoruz milleti gezmeye devam edeceğiz. Emin olun sanki başka bir ülkede yapıyorlar çünkü bunların hiçbirinin sıkıntılardan haberi yok, sadece şunu diyorlar porsiyonlarınızı küçültün. Siz porsiyonlarını küçülteceksiniz ki, az yiyeceksiniz ki biz porsiyonlarımızı büyütelim. Sarayın harcamalarına bakın her sene yüzde yüzden fazla artıyor. Millete gelince porsiyonun küçült, emekliye gelince sen bin lira ile geçin, öğrenciye KYK borcunu öde, EYT’liye sen çalışmaya devam edeceksin ya da bekleyeceksin. Türkiye’nin meseleleri ile sarayın meseleleri birbiri ile bağdaşmadı.

Saray rejimleri böyledir. Bu düzen bir gün yıkılacak, ilk seçimde yıkılacak. O zaman sakladıkları o şatafatın altında ezilecekler. Bu Meclis’te 7 bin çalışan var çok azı hariç kurban kesemedi. Umuyorum bu Kurban Bayramı Türk milletine hayırlar getirsin, milletimizin bayramı mübarek olsun, sıkıntıların son bulduğu gerçekten bayram olarak kutladığımız güzel bayramlara erişmemizi Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER