İYİ Partili Tatlıoğlu: “Meclis acilen toplanmalıdır”

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, “Bugün, hepimize düşen, bu toprakları yurt tutmuş atalarımıza, bu topraklarda yaşamaya devam edecek çocuklarımıza ve hepsinden de önemlisi doğaya ve insanlığa karşı sorumluluğumuzu yerine getirmektir. Bunun yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. TBMM, Sn. Mustafa Şentop tarafından derhal toplanmalıdır” dedi.

Tatlıoğlu yaptığı açıklamada, “İçinde bulunduğumuz olağanüstü halin çözümüne dair, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tüm mekanizmalar çalıştırılmalıdır. TBMM Başkanı Sn. Şentop’u bu tarihi mesuliyeti yerine getirmeye davet ediyoruz. Orman kundaklama terör suçu sayılmalı” ifadesini kullandı.

DEVLET KAPASİTESİ AŞINMAYA UĞRAMIŞ

Tatlıoğlu, açıklamasında kadın cinayetleri ve Türkiye’nin maruz kaldığı düzensiz Afgan göçüne de değinerek, “Türkiye, her yönüyle devlet kapasitesi aşınmaya uğramış bir görüntü veriyor. Bundan çok da uzak olmayan bir geçmişte maharetle yapabildiklerimizi bugün beceremiyoruz. Milletimiz her zamanki gibi vakarını kuşanıp acılarını sarmaya çalışırken, siyasetin üstüne düşeni de göz ardı edemeyiz. Siyasal liderlikler böyle günlerde belli olur, böyle sınanır. Millet dört gözle, afet bölgelerinden gelecek umutlu bir haber gözlerken, Devletin başının, oradaki çalışmaları da engelleyecek bir biçimde, bir parti mitingi, bir açılıştaymışçasına hareket etmesi nasıl izah edilebilir” diye konuştu.

18 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONU

Tatlıoğlu, enflasyon rakamlarına ilişkin olarak da “Yıllık 18,95, son 26 ayın en yüksek enflasyonu. Aylık 1,80’lik enflasyon ise son 18 yılın en yüksek Temmuz ayı enflasyonu. 2016’da enflasyon yüzde 8,5’ti. 2017’de yüzde 12’ye yaklaştı, 2018’de yüzde 20’yi aştı, 2019’da yüzde 12’yi gördük, 2020’de yüzde 15’e yaklaştı. Şu anda yüzde 19’larda. Son 5 yılda enflasyon ortalaması yüzde b15’in üzerinde” dedi. Tatlıoğlu şunları kaydetti:

“Yİ-ÜFE (44,92) ile TÜFE (18,95) arasındaki fark da yaklaşık 26 puan olarak gerçekleşti ve bu bir rekor. İki rakam arasındaki makasın açılması önümüzdeki dönemde de enflasyonun bu seviyeleri koruyacağına işaret ediyor. Yİ-ÜFE sanayicinin/üreticinin yüksek maliyetler altında ezilmeye devam ettiğini gösteriyor. ENAG (Enflasyon Araştırma Grubu) Günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda yüzde 4,89 arttı. Bu rakam, TÜİK’in açıkladığı oranın neredeyse 2,5 katı. Gıda ve alkolsüz içeceklerdeki aylık artış yüzde 6,90. (TÜİK’in 3 katı.) Tahıl ürünlerindeki artış yüzde 19,87.”

ENFLASYON OECD’NİN 8 KATI

Tatlıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“OECD’de ortalama enflasyon son üç aydır özellikle gelişmiş ülkelerdeki enflasyon oranlarının da yükselmesiyle yüzde 2,6’ya yükseldi. Türkiye ile birlikte bu oran yüzde 3’e çıkıyor. Türkiye’de enflasyon OECD ortalamasının 8 katı. Gelişmekte olan ülkelerin ise neredeyse 5 katı.”

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
40,052TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da