Cuma, Nisan 19, 2024

İYİ Partili isme suikast girişimi: Ayşen Kurt, İYİ Parti GİK’ten istifa etti

İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Ayşen Kurt, eşi Yahya Kurt’un bir tetikçi tutarak Manavgat’ta İYİ Parti eski ilçe başkanı Hüseyin Ergen’i öldürmeye çalıştığı haberlerini yalanladı. Kurt, GİK’ten istifa etti.

Manavgat’ta İYİ Parti eski ilçe başkanı Hüseyin Ergen, 1 Şubat’ta evinin önünde otomobilinde silahlı saldırıya uğramıştı. Bacağından vurulan Ergen, tetikçinin silahının tutukluluk yapması nedeniyle saldırıdan yaralı kurtulmuştu.

Düzenlenen operasyonda kimliği öğrenilemeyen araç sürücüsü ile silahı kullanan tetikçi Selahattin Oğuz yakalanmış, savcılık sorgusunun ardından sulh ceza hakimi tarafından tutuklanmıştı.

Silahlı saldırının planlayıcısı olduğu belirtilen Ahmet Çelik daha sonra karakola teslim olmuş ve azmettiricinin İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Ayşen Kurt’un eşi Yahya Kurt olduğunu iddia etmişti.

Hüseyin Ergen’in öldürülmesi için Yahya Kurt’un para teklif ettiğini, kendisinin önce 20 milyon lira, sonra da 10 milyon lira istediğini öne sürmüştü.

Ahmet Çelik, silahlı saldırının ardından görüştüğü Yahya Kurt’un ‘parayı çok bulup, kendilerine 3 milyon lira teklif ettiğini’ anlatmıştı. Ahmet Çelik, Selahattin Oğuz’a silahlı saldırı için talimat verdiğini, Yahya Kurt’la para konusunda anlaşamadıktan sonra karakola teslim olduğunu söylemişti.

Manavgat başsavcılığının talimatıyla Ahmet Çelik karakolda, otel sahibi Yahya Kurt ise evine düzenlenen operasyonla jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. Ayşen Kurt ise vizesinin bulunduğu Fransa’ya kaçmıştı.

İddiaları reddetti

Ayşen Kurt, olayın üzerinden 21 gün geçtikten sonra Twitter‘dan yazılı bir açıklama paylaşarak haber ve iddiaların ‘kurgu olduğunu’ iddia etti.

Kurt, haberlerin aynı zamanda ‘hukuki dayanağının olmadığını’ da savundu.

Antalya’dan çıkmadığını söyleyen Kurt, Fransa’ya gittiği iddialarını da reddetti.

Tüm kişi ve kurumlar hakkında yasal işlemlere başlayacağını söyleyen İYİ Partili isim, genel başkan Meral Akşener’i ‘muhatap etmemek için’ GİK üyeliğinden ayrıldığını da söyledi.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER