Cumartesi, Haziran 25, 2022

İYİ Parti Lideri Akşener: “Her türlü oyunbozanlığı, abidik gubidik işleri yapmaya kalkışabilirler”

AK Parti’nin seçimi kaybetmemek için “abudik gubidik işler” yapabileceğini söyleyen İYİ Parti Lideri Meral Akşener, “İster seçime gitmemek için ister seçimi kazanmaya yönelik her türlü oyunbozanlığı, abidik gubidik işleri yapmaya kalkışabilirler” diye konuştu.

Sandık güvenliği için çalıştıklarını dile getiren Akşener, “Bütün hileler hurdalar sandık başında yapılır. Bu hile ve hurdaların sandık başında yapılmasının 27 yıldır şahitleriyiz bütün politikacılar olarak” dedi.

Abone oldukları araştırma şirketlerinin Nisan ayı ortalamasına göre partisinin oy oranının yüzde 18 olduğunu belirten Akşener, “Ama benim sahada gördüğüm tabii ki; bunu söylemeye çekingenlik hissi oluyor. O tarz yanıltmayı da sevmiyorum ben ama göreceksiniz biz Haziran sonu göreceksiniz yüzde 20’yi net bir şekilde göreceğiz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ya da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a siyasi yasak beklemediğini ifade eden Akşener, “Artık bu kadar kafa yenemez. Bu manada bir adım atılması, Tayyip Erdoğan’ın oyunu sıfırın altına düşürür” şeklinde konuştu.

Atatürk Havalimanı’nın yıkımı tartışmalarına da değinen Akşener, “Buradan uyarayım. İYİ Parti iktidarında pistilerin kırılmasına imza atan, pistlerin kırılmasında görev alan her kim varsa hesap sorulacak” dedi ve iktidar olmaları durumunda İstanbul Havalimanı’nın ismini Atatürk Havalimanı olarak değiştireceklerini belirtti.

Akşener’in açıklamalarından satır başları şöyle:

O ATMOSFERİN İLETECEĞİ ÇOK FAZLA MESAJ OLUYOR

Seçime az kaldı. 1 yıllık bir süre var. Arkadaşlarımla birlikte 20 Ocak 2020’den beri il il, ilçe ilçe, sokak sokak gezmeme rağmen o atmosferin ileteceği çok fazla mesaj oluyor. Çok fazla dikkat çekiyor. O nedenle İYİ Parti olarak özellikle 19 Mayıs 1919’un çağrıştırıldığı bir günde İlkadım ilçemizde Tütün İskelesi’nde ilk adımı attık.

SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN HER TÜRLÜ İŞE KALKIŞABİLİRLER

Oyunbozanlık etmek isteyecekler. Ellerindeki bütün devlet imkanlarını gitmemek için… İster seçime gitmemek için ister seçimi kazanmaya yönelik her türlü oyunbozanlığı, abidik gubidik işleri yapmaya kalkışabilirler. Seçim oldu, bu arkadaşlar gitmedi diye bir kavram yok. Onlar kendileri yayıyorlar, “Gitmezse ne olur”. Onların hiçbiri olmaz. Böyle bir şey yok.

BÜTÜN HİLELER SANDIK BAŞINDA OLUR

Esas mesele, benim bildiğim bir şey var bu ülkede. Bütün hileler hurdalar sandık başında yapılır. Bu hile ve hurdaların sandık başında yapılmasının 27 yıldır şahitleriyiz bütün politikacılar olarak. Sandığı iyi korursanız, sandığın başından ayrılmazsanız ve millet iradesine duyduğunuz saygıyı o ıslak imzalı tutanağı alıncaya kadar görevinizi yerinize getirirseniz; siyasi partilerin mensuplarına söylüyorum bunu, normal vatandaşın görevi demokratik hakkını kullanıp sandığa oy atmaktır. O oy açıldığında çıkan sonucun namusu sandık başındakilerin namusuna emanettir. Demokrasi de budur.

HER SANDIĞA 3 KİŞİ KOYACAĞIZ

Hepimiz çalışıyoruz. Altılı masadaki bütün siyasi partiler çalışıyor. Ayrıca genel başkan yardımcılarından oluşan ortak bir komisyon kurduk. Sandık başkanları açısından eksiğimiz var ama özellikle büyükşehirleri çok hızla tamamlıyoruz. İstanbul’da Ankara’da İzmir’de çok yüksek oran. Rakamları söyleyemem hatırımda değil ama büyükşehirlerimizde durum çok iyi. Bizim insan unsurumuzun eksik kaldığı yerlerde diğer siyasi partilerin de insan unsurları bir arada olacak. Dolayısıyla biz her sandığa tek kişi yerine 3 kişi koyacağız.

ANKETLERDEKİ OY ORANIMIZ ORTALAMA YÜZDE 18

7 araştırma şirketine aboneyiz. Özel bir çalışma yapmıyoruz. Onlar her ay yapıyorlar ve kamuoyu ile paylaşıyorlar. Bizim oylarımız da orada ortaya çıkıyor. Abone olduğumuz şirketlerin ortalaması yüzde 18, Nisan ayı için. Ortalaması böyle çıktı. Ama benim sahada gördüğüm tabii ki; bunu söylemeye çekingenlik hissi oluyor. O tarz yanıltmayı da sevmiyorum ben ama göreceksiniz biz Haziran sonu göreceksiniz yüzde 20’yi net bir şekilde göreceğiz.

CAHİT ÖZKAN’IN AÇIKLAMASI VATANDAŞA HAKARET

(AK Partili Cahit Özkan’ın “2023 seçimlerinde yüzde 75’in üstüne çıkarız” açıklaması) Son zamanlarda Tayyip Bey’e, şahsına, AK Parti’ye verilen zararın yekünü kendi insanlarından oluşuyor. Bu da neyi gösteriyor, yola çıkıldığı zaman ile bugün gelinen noktanın artık iflas ettiğini. Hukuk fakültesi mezunu bir arkadaş bu. İnsan biraz matematik bilir değil mi? Neticede bu arkadaş hukukçu, üniversite mezunu ve “yüzde 75” diyor. Halep oradaysa arşın burada. Vatandaşa hakaret biliyor musunuz? Ne oldu şimdi, Tayyip Bey aldı gitti.

SARAYA HAPSOLDUKTAN SONRA ERDOĞAN’IN ADIMLARINI TAHMİN ETMEKTE ZORLANIYORUM

(Erken seçim iddiaları) Eskiden öngörülerim vardı ama saraya hapsolduktan sonra dışarıya kafayı uzatmadığından beri, Sayın Erdoğan’ın atacağı adımları tahmin etmekte zorlanıyorum. Kasım ayında seçim olacak gibi iddialar var ama ben size “benim öngörün böyledir” diyemem. Biz olursa Kasım’a da hazırız, 2023’te yapılacaksa -o bile çok az kaldı- oraya da hazırlanıyoruz.

CUMHURBAŞKANI ADAYIYLA İLGİLİ HİÇ KONUŞMADIK

Biz altılı masada Cumhurbaşkanlığı’na dair hiçbir şey konuşmadık. Partilerimizde de konuşmama kararı aldık ve buna uyuyoruz. O masada bir tek ben “Cumhurbaşkanı adayı olmayacağım” dedim. Bunun gerekçesi de şuydu: Cumhurbaşkanı adayı üzerinde o kadar çok şey konuşuluyor ki, bu ucube sistem unutuluyor. Bu sistemin değişmesi gerektiğini tartışmamız gerekiyor, onun üzerinde odaklanmamız gerekiyor.

O MASADAN TEK ADAY ÇIKMALI

İkincisi ise 24 Haziran’da Millet İttifakı’nın 3 adayı oldu. İkinci tura kalma önceliğimiz oldu. Birbirimizi incitmemeye gayret ettik, çok dikkatli bir dil kullandık ama neticede heyecan birbirimizin üzerinde toplandı ve seçmene yansıdı. “Ben aday olmayacağım” dememin ikinci nedeni de, tek adayla gidilmenin doğru olacağına inanıyorum. Dolayısıyla o masadan tek adayın çıkması gerektiğine inanıyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞI KADAR MECLİS ÇOĞUNLUĞU DA ÖNEMLİ

(Adayın duyurulmasında geç mi kalındı?) Seçmenimiz bunu yaşamasın. Bu ikili bir sistem. Şimdi biz Cumhurbaşkanlığı’nı alacağız. Buna samimiyetle inanıyorum. 13. Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak. Aynı derecede önemli bir başka konu var, Meclis çoğunluğunu da almak. Dolayısıyla buna yönelik de her türlü gayreti göstermemiz lazım. Bizi izleyen çok değerli vatandaşlarımıza çok değerli milletimize buradan seslenmek istiyorum. AK Parti inanılmaz geniş bir alandan seçmen devşiren bir siyasi parti. AK Parti’nin seçmeni katman katman. Bize geleni var, Saadet Partisi’ne gideni var. Demokrat Parti’ye gideni var, DEVA Partisi’ne gideni var, Gelecek Partisi’ne gideni var.

BUGÜN YAPABİLİRİZ, BİR SAKINCASI YOK AMA…:

Hepimizin oy maksimizasyonu yapabileceği alanlar var. Dolayısıyla sakin olunsun. Bugün yapabiliriz, bir sakıncası yok ama bugünden yaptığınız zaman hepiniz tek bir dil üzerinden yürürsünüz. O koalisyon protokolünün çizdiği çerçeve dışına çıkamazsınız. O zaman da oy maksimizasyonu konusunda sorun yaşarsınız.

İTTİFAK İÇİNDE İTTİFAK OLABİLİR

(İttifak içinde ittifak olur mu?) Bence olabilir. Çünkü bir tane kanun geçti. O kanuna göre girersek başka bir dünya, Kasım’da seçim yapılırsa orada bir değişiklik yok.

MASA ALTI TEKMELEME İLE KARŞILAŞMADIM

(Altılı masada ortak aday çıkmama ihtimali var mı?) Görmüyorum. Ortak aday çıkar diye düşünüyorum. Arkadaşlarımın adına konuşma yetkim yok ama gözlemimi söylüyorum, 5 arkadaşımızın 5’i de bu ucube sistemin, bu tek adam sisteminin Türkiye’ye maliyetinin farkında. Dolayısıyla öncelikli hedefimiz Türkiye. Bu da uyulacağını görüyorum. Şu ana kadar masa altı tekmeleme ile karşılaşmadım. Temel Bey’in söylediği 3’lü veya Ali Bey’in söylediği ‘Biz ayrı girebiliriz’ cümlelerinin hiçbir sakıncası yok. Dolayısıyla bunlar normal.

ARTIK BU KADAR KAFA YENEMEZ

(İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na siyasi yasak gelir mi?) Ben beklemiyorum. Artık bu kadar kafa yenemez. Sayın İmamoğlu’na ya da Sayın Yavaş’a bu manada bir adım atılması, Tayyip Erdoğan’ın oyunu sıfırın altına düşürür.

SADECE KAFTANCIOĞLU MESELESİ DEĞİL

(CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezanın onanması) Sadece Sayın Kaftancıoğlu meselesi olarak görmüyorum. Elbet fikrimizi tavrımızı koyduk, onun üzerinden yürümüyorum ama asıl mesele şu: Bu ceza Sayın Kaftancıoğlu’nu bitirdi mi, hayır. Türkiye’de x miktar insan saygı duyuyorsa y miktara gitti. Birincisi bu; siyasetçiliği pekişti. Atılan her tokat onlara zarar veriyor. Asıl mesele şu, kamu vicdanında Canan Hanım’ın meselesinden ziyade, Sayın Erdoğan’ın yargıya buyurması. Sayın Erdoğan’ın yargıya talimat vermesi.

ERDOĞAN CANI İSTEDİĞİ ZAMAN HEMEN İNKAR EDER

(CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT önündeki açıklaması) Sayın Kılıçdaroğlu, ana muhalefet partisinin genel başkanı. Elbet farklı bilgiler elde ediyordur. Kendisi ile konuşmadım. Bu bilgilerin ne olduğuna dair bilgi alışverişinde bulunmadık. Fakat Kılıçdaroğlu’nun bu eylemini, buraya çektiği dikkati Cumhurbaşkanı başta olmak üzere ciddiye alınması lazım. Çünkü paramiliter bir örgüt olarak altını çizdi. Sayın Erdoğan ilginç bir şey yaptı, ‘Ben onları tanımam’ dedi. Sayın Erdoğan genel olarak canı istediği zaman hemen inkar eder.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
47,835TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER