Bugün İYİ Parti’nin olağanüstü kurultayı düzenleniyor. Grup başkanı Koray Aydın, grup başkan vekili Müsavat Dervişoğlu, genel başkan yardımcısı Tolga Akalın ve partiden ihraç için hakkında disiplin süreci başlatılan Günay Kodaz İYİ Parti genel başkanlığına aday. Aday olmayan parti lideri Meral Akşener, kurultayda genel başkan olarak son konuşmasını yaptı. İYİ Parti lideri daha sonra salondan ayrıldı.

Kurultayda ilk kürsüye ilk çıkan aday Müsavat Dervişoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • Bizleri kolay günler beklemiyor. İYİ Parti'nin karşı karşıya olduğu sorunların aşılması için çaba göstereceğiz.
 • Sizlere yalvarıyorum, Allah rızası için diyorum: Bana bir fırsat tanıyın. Türkiye'nin meydanlarında Tayyip Erdoğan'la hesaplaşmak istiyorum.
 • Oy oranımız yüzde 5 değil, yüzde 52'dir.

Tolga Akalın ise şunları söyledi:

 • Güvenlikçi, devletçi milliyetçilikten demokratik milliyetçiliğe geçilmelidir.
 • Bugün eski Türkiye'nin, yani Tayyip Erdoğan iktidarının son günü. Erdoğan bir şövalye, bir alp değildir. Erdoğan, bir pusucudur. Erdoğan, rakipleriyle cesurca mücadele edemez. Erdoğan, ancak muhaliflerine pusu kurarak iktidarını devam ettirebilir.
 • İYİ Parti'nin kendisini milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı olarak tanımlamasını doğru buluyorum.
 • Bizim için iktidar ellerimizin ucunda ve önümüzde duruyor.

Koray Aydın da şunları söyledi:

 • Bir durum muhasebesi yapmamız elzemdir, kaçınılmazdır. Ne oldu da oyu yüzde 20’lerle anılan partimiz, yüzde 4’lere geriledi? Ne oldu da Ankara’da yüzde 13 olan oyumuz, yüzde 0,9’a düştü?
 • Ne oldu da İstanbul’da yüzde 8 olan oyumuz, yüzde 0,6’ya düştü? Elbette yerel seçimlerin dinamikleri farklı, elbette İYİ partinin asıl oyu bu değil.
 • Doğru bir değerlenme yapmaz, acil bir müdahalede bulunmazsak bu kötü tablo, sürekli hale gelecek. Toplumun sesine, parti teşkilatlarımıza ve tabanının taleplerine kulak tıkayarak siyaset yapılmaz.
 • Kısaca millete rağmen siyaset yapılmaz. Seçim sonuçlarından çıkarmamız gereken ilk ders budur.
 • Tutun ellerimden Türkiye'yi kurtaralım. İYİ Parti'yi hak ettiği yere el ele getireceğiz.

Günay Kodaz da şunları dedi:

 • AKP'nin yaygınlaştırdığı biat kültürüne karşı kurulmuş bir partiyiz. Eleştirdiğimize benzememeliyiz
 • Maalesef partimizde birçok farklı ses susturulmuştur. Tek kadın adayı olarak kadın hareketi denilen partide sürekli yok sayıldım.
 • Koray Aydın 661 imzaya ulaştı

İYİ Parti kaynaklarına göre Koray Aydın kurultay öncesi 661 imzaya ulaştı.

Partinin toplam 1302 delegesi bulunuyor. Kurultaya katılanların sayısının ise daha az olduğu belirtiliyor.

Adaylar konuşmalarını bitirdikten sonra oylama başladı.

Seçimler ikinci tura kaldı

Seçimin ilk turunda genel başkan seçilmedi. İlk tur sonuçları şöyle;

Koray Aydın:472

Müsavat Dervişoğlu: 370

Tolga Akalın:327

Günay Kodaz: 2

MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek

İlk tur seçimlerinde 1302 delegeden 1178 delege oy kullandı. Oylardan 7'si geçersiz oy oldu.

Akalın çekildi

İkinci tur seçimlerine geçilirken, Tolga Akalın adaylıktan çekildi.

Akalın, genel başkanlık yarışından ayrıldığını, “Siyaset tabanla yapılır. Milletle yapılır. Bugün delegemiz burada bir irade ortaya koydu ve bir fotoğraf verdi. Bu fotoğraftan benim okumam şudur ki delege ‘benim ferasetime güvenin’ dedi. Dolayısıyla ben bugüne kadar meşruiyetini taban siyaseti yaparak elde etmiş, otoriteye karşı mücadele etmiş bir arkadaşınız olarak delegemizin ferasetine inanıyorum. Bundan sonraki süreci de siz saygıdeğer delegelerimizin ferasetine takdim ediyorum. Her birinize birlere verdiğiniz destekten dolayı, bugün ortaya koyduğunuz bu muazzam mücadeleden dolayı çok teşekkür ediyorum. Saygılarımı sunuyorum” sözleriyle açıkladı.

Başkanlık yarışı üçüncü tura kaldı

Seçimlerin ikinci turunda 1158 delege oy kullandı. Oyların 1152'si geçerli sayıldı. Koray Aydın 565, Müsavat Dervişoğlu 570, Günay Kodaz ise 3 oy aldı. Adaylıktan çekildğini açıklayan Tolga Akalın'a ise 15 oy çıktı. Üçüncü tur oylama 19.30'da başlayıp, 20.30'da sona erecek. Üçüncü tur oylamaya en çok oyu alan Aydın ve Dervişoğlu katıldı.

Oylama sonunda Dervioğlu, partinin yeni genel başkanı seçildi.

Editör: Altan Sancar