Öğretmenlerine aylardır maaş ödeyemeyen Türkiye’nin en büyük özel okulu olan Doğa Koleji’ni İTÜ’nün satın almaktan vazgeçtiği ileri sürüldü.

Öğretmenlerin maaşlarını alamadığı, öğrencilerin eğitiminin aksadığı Doğa Koleji’nde kriz çözülemedi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) Doğa Koleji’ni satın alabilmek için 400 milyon dalar kredi gerektiği ve bu kredinin geri dönmesinin olanaksızlığı nedeniyle kolejin resmi satışının gerçekleşemediği iddia edildi.

Gazeteci Serpil Yılmaz, İTÜ’nün Doğa Koleji’ni satın almaktan vazgeçtiği iddiasını okurlarına aktardı: “Yapılan kapsamlı çalışmalar sonucunda bu sorunu çözmek için 400 milyon dolar gerektiği ve bu kredinin geri dönmesinin olanaksızlığı dolayısıyla İTÜ’nün teklifi reddettiği ileri sürülüyor.”

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz, ‘İTÜ, Doğa Koleji’ni almaktan vazgeçti’ başlığıyla yayımlanan yazısında öğretmenlerin iş bırakma eylemi yaptığı Doğa Koleji’ne değindi.

“İTÜ bünyesinde çözülmeye çalışılan Doğa Koleji sorunu arap saçına döndü” diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Yapılan kapsamlı çalışmalar sonucunda bu sorunu çözmek için 400 milyon dolar gerektiği ve bu kredinin geri dönmesinin olanaksızlığı dolayısıyla İTÜ’nün teklifi reddettiği ileri sürülüyor. Doğa Koleji’ni satın almak üzere kurulan İTÜ Vakfı’nın bu sorunu çözmek için yeterli olmadığı görüşü ağır bastı.”