Büyükşehir ve illerde desteklenecek adayların netleşmesinin ardından, Cumhur İttifakı’nda ilçelerin yüzde 70’i tamamlandı. Adayların önümüzdeki haftadan itibaren açıklanacağı bildirildi.

AKP’nin MHP ile oluşturduğu Cumhur İttifakı çerçevesinde, büyükşehir ve illerde adayı desteklenecek partilerin netleşmesinin ardından ittifak yapılacak ve yapılmayacak ilçelerin de yüzde 70’i belli oldu. Bu ilçelerin önümüzdeki haftadan itibaren partiler halinde açıklanması bekleniyor. Erdoğan, bu kapsamda ilk kez yarın Konya’da katılacağı Şeb-i Arus töreni öncesi düzenlenecek toplantı ile Konya’nın 31 ilçesinde partisinin adaylarını açıklayacak.

2019 yerel seçimlerine giderken 81 ilin tamamında adaylar henüz açıklanmasa da partilerin iller üzerindeki çalışmaları tamamlandı. Cumhur İttifakı’nda 30 büyükşehir ve 51 ilde hangi partinin adayının destekleneceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşmede netleşti. Buna göre İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Denizli, Muğla ve Aydın’da MHP; Adana, Mersin, Manisa ve Osmaniye’de AKP aday göstermeyecek. Bu illerde iki parti birbirlerinin adaylarını destekleyecek.

AYDIN ADAYI GERİ ÇEKİLDİ

İttifak illeri netleşince 9 Kasım’da Aydın adayını kamuoyuna duyuran, ancak son değişikliklikle birlikte AKP’nin adayının desteklenmesine karar verilen Aydın’da MHP, önceki gün adayı Ümmet Akın’ı geri çektiğini açıkladı.

AKP kanadında ise Erdoğan ile Yerel Seçimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin Türkiye’de bulunan 972 ilçe üzerindeki ittifak çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. İlçe çalışmalarının yüzde 70’inin tamamlandığı; Erdoğan’ın dün akşam Özhaseki ile yeniden bir araya gelerek bazı illerle ilgili çalışmaya son şeklini verdiği öğrenildi. İttifak yapılacak ve yapılmayacak ilçelerin bu haftadan itibaren partiler halinde açıklanması bekleniyor.

Erdoğan, bu kapsamda ilk kez yarın Konya’da katılacağı Şeb-i Arus töreni öncesi düzenlenecek toplantı ile Konya’nın 31 ilçesinin AKP adaylarını açıklayacak. İstanbul hariç diğer 29 büyükşehrin ilçelerinin ise Ankara’da yapılacak toplantıda açıklanması planlanıyor.

19 Şubat’ta AKP’nin yerel seçim manifestosu, her il için hazırlanan seçim beyannameleri ve tüm Türkiye’yi kapsayacak çatı seçim sloganı açıklanacak. Bu sloganın MHP ile ittifakın da göz önünde bulundurularak milliyetçi ögeler taşıması planlanıyor. İller için ayrı ayrı hazırlanacak beyannamelerde ise illerin önceliklerine ve hasassiyetlerine yönelik ifadelerin yer alması bekleniyor.

HER İLDE MİTİNG

İl kampanyalarında o ildeki seçmenin yapısı, ilgisi ve öncelikleri beyannamelerin de öncelikleri olacak. AKP’nin, “yerel seçim manifestosu”nun ana teması ise “insan ve çevre” olacak. Temiz toplum, temiz çevre ve temiz belediyecilik tanımları ve görevleri “3T” formülüyle açıklanacak. Erdoğan’ın 45 gün olarak planlanan seçim kampanyası sürecinde her ilde miting yapabileceği konuşuluyor. Erdoğan ve Bahçeli’nin ittifak yapacağı İstanbul’da birlikte görüntü vermesi de gündemde.

Öte yandan AKP’nin, belde belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği adaylarının tespitine ilişkin usul ve esasları da belirlediği öğrenildi.