İtalya’nın Cavriago kent halkı, belediyenin önüne SSCB kurucusu, 1917 Ekim Devrimi önderi Vladimir İlyiç Lenin’in 1922 yılına ait orijinal anıtının dikilmesini istiyor. Söz konusu meydanda hali hazırda Lenin anıtının bir kopyası bulunuyor.

Sputnik Türkiye’nin aktardığına göre, haberi veren Rus resmi kanalı Rossiya’nın Vesti v Subbotu (Cumartesi Haberleri).

Haberde verilen bilgilere göre, 1922 yılında SSCB’nin Lugansk kentinde yapılan anıt İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından İtalya’ya götürüldü. Naziler anıtı eritmeyi planlarken İtalyan gerilla birlikleri Lenin anıtını kaçırmayı başardı.

1970 yılındaysa Lenin Bayramı (doğumunun 100. yıldönümü) vesilesiyle belediyenin önünde anıtı dikildi. Fakat belediye anıta düzenlenen bazı saldırılar nedeniyle heykeli müzeye kaldırmak zorunda kalınca, yerine kopyası dikildi.

Orjinal anıtın meydana tekrar dikilmesi talebine ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Paolu Burani, “Kopyası var zaten. Orjinali ise çok değerli, en iyisi onu koruyalım” dedi.

Halk ise anıtın orijinalinin tekrar meydana dikilmesi için internet üzerinden oylama yapıyor. Oylamayı organize eden Lyuska Boni, “Anıtın orjinali farklı bir olay, kıymetli eser. Hiç bir kopya orjinalin yerini tutamaz” tepkisini dile getiriyor.

İTALYAN HALKINDAN LENİN’E DEVRİM İÇİN 500 LİRA YARDIMI

Cavriago kentinin Lenin’i çok sevdiğini aktaran gazeteci Sergei Brilyov’ın anlatımına göre, 1917 yılında Ekim Devrimi sırasında maddi imkanları kısıtlı Cavriago halkı Lenin’e 500 İtalyan Lirası gönderiyor. Lenin de kent halkına şükranlarını iletiyor.

Brilyov, “Halk halen Lenin’i fahri belediye başkanı olarak görüyor. Dolayısıyla anıtının meydanda olmasını istiyor. Yerel merciler de halk oylama sonuçlarının Kent Konseyi’ne sunulmasını talep ederek olayın çözülmesinden yana” dedi.