Pazartesi, Nisan 22, 2024

İşte dekontu: AK Parti Bitlis’te oy için ‘yardım’ adıyla para dağıttı

POLİTİKYOL – ÖZEL

Türkiye’de her seçim öncesi konuşulan ‘sosyal yardım’ adı altında dağıtılan paralar bu defa rakibe kadar ulaştı. Bitlis’te AK Parti adına DEM Parti’nin belediye meclis üyesi adayına ‘sosyal yardım’ yatırıldı.

Bitlis’te, aralarında DEM Parti’nin Bitlis belediye meclis üyesi adayının da olduğu çok sayıda kişiye AK Parti adayı adına ‘oy desteği karşılığında para yardımı’ yapıldı.

AK Parti’ye oyu ver, para yardımını al!

PolitikYol’un ulaştığı detaylara göre, DEM Parti’nin Bitlis Belediyesi Meclis Üyesi adayı 20 Mart’ta bir telefon aldı ve telefonun ucundaki şahıs kendisini “AK Parti adına arıyorum” diyerek tanıttı. Görüşmede DEM Parti adayına oy karşılığında sosyal yardım yapılacağı iletildi.

Güvenlik kaygıları nedeniyle adının gizli kalmasını isteyen DEM Parti adayı, telefonun ucundaki kişinin kendisine “AK Parti Bitlis Belediyesi Başkan adayı Nesrullah Tanğlay’ın selamlarını ileterek, seçimlerde Tanğlay’a destek vermesi için ricada bulunduğunu” aktardı.

Görüşmede DEM Partili isme hesabına AK Parti’ye oy vermesi karşılığında bir miktar para yatacağı söylendi. DEM Parti adayı, numarasının kimden alındığı sorusuna “Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan aldık” yanıtını aldı. DEM Partili isim bunun üzerine gazetemize ulaşarak durumu aktardı.

Süreci birlikte takip ettiğimiz DEM Parti adayı daha önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım almadığını ifade etti. Kendisini arayan numaranın kime ait olduğunu araştıran DEM Partili isimi, telefon hattı bilgilerinin “kişisel bilgileri kapalı” olması nedeniyle araştırmasından sonuç alamadı.

Edinilen bilgilere göre, Bitlis kent merkezinde aynı biçimde çok sayıda yurttaş da farklı numaralar üzerinden AK Parti adayı Tanğlay adına arandı.

Daha önce tek yardım almamışken, seçim arifesinde 2 bin 500 TL para yatırıldı

Sabit telefon hatlarına ait olmayan bu numaralar da DEM Parti adayını arayan numara gibi “kişisel bilgileri kapalı” olan numaralardı. Geçtiğimiz hafta yapılan bu aramalar sonrasında, başta DEM Parti adayı olmak üzere aranan birçok kişiye vaat edilen “yardım parası” ise hesaplara bu hafta yattı.

DEM Parti adayının PolitikYol ile paylaştığı dekonta göre, 26 Mart günü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı tarafından “SYDV Yardım” açıklamasıyla hesabına 2 bin 500 TL para yatırıldı.

İşte PolitikYol’un ulaştığı o dekont

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER