Pazartesi, Mayıs 27, 2024

İstanbul’da kiliseye saldırı: Bir ölü

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayini gününde silahlı saldırı düzenlendi. Bir kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, saldırının maskeli iki kişi tarafından gerçekleştirildiğini ve saldırganların yakalanması için çalışmaların sürdüğünü kaydetti. 

Sarıyer Büyükdere Mahallesi’ndeki Santa Maria Kilisesi’ne gelen maskeli iki kişi, içeride düzenlenen ayin sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle silahla ateş açtı.

Saldırıda pazar ayininde bulunan C.T. isimli bir yurttaş hayatını kaybetti.

BirGün’e konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, hayatını kaybeden C.T.’nin kilise cemaatinden olmadığını, Müslüman olduğunu söyledi: “Saldırı sırasında girişteki Bayburtlu bir vatandaş yaşamını yitiriyor ki Müslüman bir vatandaş kendisi. Papazın söylemesine göre devamlı kiliseye gidip geliyormuş ki papaz bu kişiyi tanıyormuş, kendisinden ‘İyi bir insandı’ olarak söz etti. Sarıyer’de kiliselerin kapısı hep açıktır, herkes içeri girer birbirlerini tanırlar, husumet yaşanmamıştır. 15 yıldır burada belediye başkanıyım, buralarda büyüdük daha önce hiç böyle bir şey duymadım.”

Yerlikaya: Saldırganları yakalamak için çalışmalar başlatıldı

Saldırının ardından İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Yerlikaya, saldırının maskeli iki kişi tarafından gerçekleştirildiğini belirterek, saldırganların yakalanması için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Yerlikaya’nın açıklamasının tamamı şöyle:

“Bugün Saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesinde bulunan Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve maalesef hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgi geniş çaplı soruşturma ve saldırganları yakalamak için çalışmalar başlatılmıştır. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz.”

Bir başsavcı vekili, iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da sosyal medya hesabından saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Tunç, saldırının aydınlatılması için bir başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildiğini aktardı:

İstanbul Sarıyer’de Santa Maria kilisesinde ayin sırasında maskeli iki kişinin gerçekleştirdiği silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış olup, olayın aydınlatılması için bir Başsavcı Vekili ve iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespiti ve yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir.”

Özel: Tüm yönleriyle bir an önce açığa çıksın

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de saldırıya ilişkin “Sarıyer Santa Maria Kilisesi’nde yaşanan ve 1 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan silahlı saldırıyı kınıyor, saldırının sebeplerinin tüm yönleriyle bir an önce açığa çıkmasını temenni ediyorum.” açıklaması yaptı. 

İmamoğlu: Huzurumuzu bozmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz

Saldırıya ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir açıklama yaptı. Saldırıyı kınayan İmamoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde yapılan pazar ayinine yönelik silahlı saldırıyı kınıyorum. Hayatını kaybeden C.T’ye Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Şehrimizin inanç mekanlarına saldırarak birliğimizi ve huzurumuzu bozmaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz.”

 

Saldırıdan sonra kiliseyi ziyaret eden İmamoğlu, şunları dedi: “Üzgünüz, İstanbul tarihi boyunca bütün farklı inançlara ve etnik kökenlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Bu yönüyle bugün yapılan saldırıyı elbette kınıyorum. Kaybettiğimiz vatandaşımız için de başımız sağ olsun. Burada sayın Peder’i ziyaret ettim kendisine başsağlığı dileklerimi ilettim aynı zamanda hepimize başsağlığı dileyerek bu acının hepimize ait olduğunu dile getirdim. Hem ulusal hem uluslararası olarak hassas bir dönemdeyiz, bu yönüyle de süreci takip ediyoruz.

Süreci biz de yerel yönetim olarak İstanbul Belediyesi olarak takip ediyoruz. Kendilerinin yanında olduğumuzu dile getirdik. Dayanışma, işbirliği birlikte uluslararası mesaj, bütünlükçü yapımız bizim barışımızın en büyük teminatı.”

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sarıyer Santa Maria Kilisesindeki Pazar ayini sırasında ayinde bulunan bir kişiye yönelik gerçekleşen silahlı saldırı haberini üzülerek öğrendim. Hayatını kaybeden kişiye Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Toplumumuzun huzurunu bozacak bu tür saldırıların son bulmasını faillerin yakalanarak adelete teslim edilmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Çelik, daha sonra saldırıya uğrayan kiliseyi de ziyaret etti. Ziyaretin ardından kilise önünde açıklama yapan Çelik, şunları söyledi:

“Öncelikle hepimizin, ülkemizin başı sağ olsun, geçmiş olsun diyelim. Kilisenin rahibini ziyaret ettik az önce. Üzüntülerimizi belirttik. Başsağlığı dileklerimizi ilettik ve geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Üzüntülüyüz. Ayrıca ibadet esnasında bir inanç kurumunda bu saldırının gerçekleştirilmesi bizi ayrıca derinden üzmüştür Türkiye’mizin birlik beraberliği açısından. Türkiye’mizin birlik beraberliğine yapılmış bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Bir daha böylesi acı olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz. Tabii ilgili bakanlıklar ve emniyet müdürlükleri süreci takip ediyor. Biz de takipçisi olacağız. Tekrar ülkemizin başı sağ olsun diyelim. Tüm Sarıyerlilerin başı sağ olsun diyelim. Tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve sürecin takipçisi olduğumuzu ifade ediyoruz.”

Saldırı sonrası olay yerine polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Polis kaçan saldırganların  yakalanması için çalışma başlattı.

İstanbul Valisi Davut Gül, olay yerine gelerek incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İçişleri Bakanı Yerlikaya’nın konuya ilişkin açıklama yaptığını anımsatan Gül, şöyle konuştu:
“Hepimizin başı sağ olsun. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 52 yaşında bir vatandaşımız vefat etti. iki maskeli şahıs saldırıda bulundu. Bununla ilgili polisimizin, savcılığımızın araştırması devam ediyor. Yaralı yok. Tek bir kişiye saldırı olmuş. Bildiğimiz, içeri girilmiş ve içerideki bir kişiye saldırıda bulunulmuş. Bakanlarımız açıklama yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımız olayı takip ediyor. İçişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız takip ediyor. Polisimiz, savcımız herkes görevini yapıyor. İçişleri Bakanlığımızın açıklaması olayın çerçevesini çiziyor. Bunun dışında çok söylenebilecek bir şey de yok.”

Bir gazetecinin, sosyal medyada Fatih Camisi’ndeki saldırıya atıfta bulunulduğunu aktarması üzerine Gül, “Hayır efendim. Şu an itibarıyla açıklanan bu bilgilerin dışında bir bilgi de yok. Bunun dışındaki paylaşılan diğer bilgilere de itibar etmeyelim.” dedi.

Gül, “Yabancı konsolosluklardan ya da elçiliklerden size gelen bir tepki var mı acaba, özellikle İtalyan Konsolosluğu ya da bir iletişim kuruldu mu?” sorusunu, “Hayır efendim. Biz kilisemizin baş pederiyle de görüştük. Ona da geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Dolayısıyla da olay daha çok yeni. Aşağı yukarı 2 saatlik bir olay. Herkes görevini yapıyor. İnşallah failler de bulunup adli makamlara çıkartılacaktır.” diye cevapladı.

“Rastgele bir ateş söz konusu değil, hedefe alınan bir kişi üzerinden mi saldırı var?” sorusunu ise Vali Gül, “Burada ne dersek diyelim hüküm tesis etmiş olacağız. Söylediğimiz nokta bu. iki tane maskeli kişi içeri giriyor ve bir kişiye ateş ediyorlar. O kişi de hayatını kaybediyor. Polis ve savcılığımız bu konuda araştırmalara devam ediyor.” şeklinde yanıtladı.

İstanbul sulh ceza hakimliği tarafından olay ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verildi.

Saldırı sonrası kiliseyi ziyaret eden isimlerden birisi de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, oldu.

Erbaş, ziyaret sonrasındaki açıklamasında “Devlet, millet olarak birliğimizi, beraberliğimizi her zaman muhafaza edeceğiz. Farklı inançlardan insanların bir arada yaşaması bizim için çok önemli bir zenginliktir. Böyle bir kültürün, medeniyetin çocukları olarak bizler birliğimize, beraberliğimize zarar verecek her türlü kötülüklere karşı toplu olarak mücadele edeceğiz inşallah” dedi.

Akşam saatlerinde olayla bağlantısı olduğu iddia edilen bir kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheli sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER