Pazar, Eylül 25, 2022

İstanbul Valiliği: “Ayasofya’daki su haznesinde orijinal parça kaybı yoktur”

Ayasofya’daki tarihi su haznesinin ayakkabılık yapılmasıyla ilgili İstanbul Valiliği’nden açıklama geldi. Açıklamada “Son incelemelerde bakır onarım parçasının, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Eserde herhangi bir orijinal parça kaybı yoktur,” denildi.

Ayasofya’daki tarihi su haznesine ayakkabı bırakılmasıyla ilgili İstanbul Valiliği’nden açıklama geldi.

Yapılan açıklamada iddiaların gerçek dışı olduğu ileri sürüldü ancak açıklamada iddiaların gerçek olduğu kabul edildi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamada, haberlerde kullanılan fotoğrafın geçmiş döneme ait olduğu, fotoğrafın bugünkü mevcut durumu yansıtmadığı vurgulandı. Haberlerde fotoğrafın 26 Nisan’da çekildiği belirtiliyordu, Valilik de bu açıklamasıyla herhangi bir yalanlama yapmamış oldu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Haberlerde su haznesi olarak adlandırılan, Osmanlı dönemi mermer küpün bakır kapağının menteşe bağlantı kısmında, geçmiş dönem onarımı mevcuttur. Adı geçen haber ve sosyal medya mecralarında bulunan fotoğraflarda görülen delikli ek parça, orijinal olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş bir parçadır.

Bu onarım parçası (bakır) özgün bakır kapağa, lehim kullanılarak uygun olmayan bir biçimde monte edilmiştir. Son incelemelerde bakır onarım parçasının, birleştirilmesinde kullanılan lehimlerinden kırılarak ayrıldığı gözlenmiştir. Eserde herhangi bir orijinal parça kaybı yoktur. Tüm dünyada bilinen ve uygulanan konservasyon metotlarına uygun olarak, esere yeni bir ilave yapılması değil, mevcut halinin korunması prensibi benimsendiğinden mermer küpün bakır kapağında yenileme veya tamamlama yoluna gidilmemiştir.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
50,401TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER