İstanbul Tabip Odası yayınladığı raporda Covid-19 konusunda gerekli hazırlıkların yapılmamış, gerekli önlemlerin alınmamış olmasının bedelini sağlık çalışanlarının ağır bir şekilde ödemeye devam ettiğini ve İstanbul’da tehlike ciddiyetini sürdürürken erken başlatılan ‘normalleşme’ sürecini kaygıyla izlediklerini belirtti.

İstanbul Tabip Odası, Türkiye’de devam eden koronavirüs salgınına ilişkin 4 Mayıs-31 Mayıs haftalarına dair değerlendirmeleri ile İstanbul’daki sağlık kurumlarında çalışan hekimlerden toplanan bilgi ve gözlemlere dayalı “Korona Günlerinde İstanbul’da Sağlık-VIII 4 Mayıs-31 Mayıs Raporu”nu paylaştı.

Hastanelerden derlenen bilgilere göre, yatan hasta sayılarının azalmakla birlikte dalgalanmaların devam ettiğine dikkat çekilen raporda İstanbul’da kurulan İl Pandemi Kurulu’nun şimdiye kadar sadece üç kez toplandığı belirtildi.

Yanlış bir şekilde “normalleşme” olarak ifade edilen “yeniden açılma” sürecinin bütün ikazlara rağmen 11 Mayıs’tan itibaren AVM’lerin açılmasıyla başlatıldığı hatırlatılan raporda Sağlık Bakanı Koca’nın “pandeminin kontrol altına alındığını” söylemesine karşın 31 Mayıs akşamı açıklanan sayılara göre Türkiye’nin dünyada vaka sayısında onuncu, ölüm sayısında on altıncı sırada bulunduğu vurgulandı.

Raporun sonuç bölümünde ise şu ifadelere yer verildi:

“COVİD-19 ilk olarak geçtiğimiz yılın sonunda Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmış, Türkiye’de ilk olarak 10 Mart’ta tespit edildiği açıklanmıştı. Aradan geçen iki buçuk aylık sürede özellikle hastanelerimizde gerekli hazırlıkların yapılmamış, gerekli önlemlerin alınmamış olmasının bedelini ne yazık ki hekimler, sağlık çalışanları ağır bir şekilde ödemeye devam ediyorlar.

Mayıs sonu itibarıyla hastanelere başvuru ve yatan hasta sayılarında daha öncesine göre azalmaya rağmen İstanbul’da tehlike ciddiyetini sürdürürken erken başlatılan “normalleşme” sürecini İstanbul halkının sağlığı açısından ciddi kaygıyla izliyoruz.