Perşembe, Nisan 18, 2024

İstanbul Nevruz Komitesi’nden LGBTİ+ saldırısına tepki: Kabul edilemez

İstanbul Nevruz Tertip Komitesi, mitingde LGBTİ+’ların kitle tarafından saldırıya uğraması ve alandan uzaklaştırılmasına ilişkin yaptığı açıklamada “Ne kadınlara ne LGBTİ+’lara ne de birlikte yol yürüdüğümüz devrimci demokrat güçlere ve devrimcilerin ortak değerlerine saldırı kabul edilebilir değildir” dedi.

İstanbul Yenikapı Meydanı’nda geçen pazar düzenlenen Nevruz mitinginde gerçekleşen ırkçı ve cinsiyetçi saldırılara ve gözaltılara ilişkin Tertip Komitesi yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, son yıllarda İstanbul’da kutlanan en kitlesel Nevruz’a ilişkin bu coşkuyu gölgelemek isteyenlerin provokatif saldırılar gerçekleştirdiği belirtildi.

‘Renkler ve kıyafetler gözaltı gerekçesi yapıldı’

Giriş kapılarında halkların renkleri ve ulusal kıyafetlerinin gözaltı gerekçesi yapıldığının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi: “Üst arama ve alana girişler emniyet tarafından onur kırıcı süreçlere dönüştürülmüş, keyfi bir biçimde binlerce insan alana alınmamış, bu sırada gelişen itirazlar üzerine 9’u çocuk toplamda 70 kişi gözaltına alınmış ve gözaltına alınan arkadaşlarımız gözaltı sırasında, gözaltı araçlarında ve emniyette işkence görmüştür. Hem katılımcılarımızın hem de halkımızın alana girişi ana kapılarla beraber protokol kapısında da engellenmeye çalışılmıştır.”

Nevruz konuğu sanatçı Emel Mathlouthi’nin alana girişinin emniyet güçleri tarafından saatlerce engellendiği ifade edilen açıklamada, kendisinin sahneye çıkacağı sırada yüz binlerce kişilik kitleye müdahale tehdidiyle programın zorla sonlandırıldığı kaydedildi.

‘Kendilerini Nasyonalist Kürt olarak tarif eden bir grup…’

Yine alan içerisinde konumlandırılmış grupların ırkçı ve cinsiyetçi saldırılar gerçekleştirmeyi hedeflediği söylenen açıklama şöyle devam etti: “Saldırı geçtiğimiz yılların Nevruzlarında da karşımıza çıkan, kendilerini Nasyonalist Kürt olarak tarif eden ve Nazi sembolleri kullanan bir grup devlet aparatı tarafından gerçekleştirilmiştir. Ne kadınlara ne LGBTİ+’lara ne de birlikte yol yürüdüğümüz devrimci demokrat güçlere ve devrimcilerin ortak değerlerine saldırı tertip komitemizin hiçbir bileşeni tarafından kabul edilebilir değildir.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER