İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maçka Parkı’nı tahrip edecek ve bölgenin en geniş yeşil alanını küçültecek tünel projesine gelen tepkilere karşı ağaçların yerlerinden taşınacağını, taşınan ağaçların yerine de yenilerinin dikileceğini söyledi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli’de bulunan Maçka Parkı’nda Dolmabahçe-Levazım tünel projesi gerçekleştirmek istiyor. Parkın bir bölümünün panellerle çevrilmesi sonrasında İstanbul halkı Maçka Parkı’na akın etmiş, parka sahip çıkmak için parkta bir koşu düzenlemişti.

İSTANBULLULAR MAÇKA PARKI’NDA YAPILMAK İSTENEN TÜNELE KARŞI KOŞTU

İstanbul’un ranta kurban giden yeşil bölgeleri içinde sayılı yeşil alanlarından birisi olan Maçka Parkı’nın tahrip edilmesine yönelik tepkiler arttı. Bu tepkilere yönelik açıklama yapan İBB her zamanki gibi ağaçlara bir zarar verilmeyeceğini, tünel projesi bitince taşınan ağaç sayısı kadar yeni ağaç koyulacağını söylüyor.

Çalışmaların İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nde alınan 29 Aralık 2016 tarih ve 221560 sayılı rapor doğrultusunda sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, “Tünel bittiğinde 1,5 saatlik yol 10 dakikada geçilebilecek. Tünel Dolmabahçe’de bulunan mevcut tünel çıkışından başlayarak Levazım’da bulanan Ortaköy Deresi’nden çıkacak. İki tüp geçit olarak inşa edilecek tünelin her tüp boyu 3 bin 900 metre olup, iki tüpün toplam boyu 7 bin 800 metre olacak” ifadeleri kullanıldı.

Politeknik.org’da yer alan habere göre Maçka Parkı’na yapılmak istenen projenin bu bölgeye vereceği tahribat İBB’nin anlattığı şekilde değil.

Projeye göre Dolmabahçe-Levazım tünelinin Dolmabahçe bölümünün geliş ve gidiş yönü Maçka Parkı’nı kıskaca alıyor. Parkın topoğrafik yapışı değiştiriliyor. Parkın kuzey batısından geliş yönü tüneli, güneyinden ise gidiş yolu tüneli için kazı çalışmaları yapılacak. Park bir ulaşım aksı fonksiyonuyla çevrelenecek. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nun alt kısmında bulunacak geliş yolu tünelinin Dolmabahçe’ye bağlanım yolları derin beton istinatlarla yapılacak. Bu noktada işaretlenen ağların tamamı yok olacak ve beton istinatlar nedeniyle yeniden bir ağaçlandırma yapılamayacak. Parkın panellerle çevrilen güney kısmında bulunan gidiş yolu tüneli nedeniyle çevrili alan içinde bulunan ağaçların tamamı yok olacak. Tünel giriş alanı çevresi zemin güçlendirme çalışmaları nedeniyle betonlaştırılacağı için İBB’nin belirttiği gibi parkın eski haline döndürülme şansı bulunmuyor. Proje Maçka Parkı’nı çevreliyor ve belirli bir bölümünü yok ediyor.

Tünelin Levazım çıkışı da Ortaköy Vadisi’ni karayolu kavşağına çeviriyor. Ortaköy Vadisi mevcutta doğal topoğrafik yapısıyla bölgede kalan son yeşil alan. Tünel yapılırsa Ortaköy Vadisi, Armutlu’ya doğru devam eden tünelin kavşak noktasına çevrilecek. Yıllardır yapılması gündeme getirilen projeye geçtiğimiz dönemlerde Beşiktaş Belediyesi’nin açtığı dava sonucu Danıştay izin vermemişti. Beşiktaş Belediyesi’nin şu anki Belediye Başkanı Murat Hazinedar Danıştay kararını ve Beşiktaş halkının taleplerini yok sayarak Kadir Topbaş ile birlikte proje üzerinde anlaşarak Maçka Parkı’nı ve Ortaköy Vadisi’ni yerle bir edecek projeye evet dedi.