Pazartesi, Mayıs 27, 2024

İstanbul Barosu’na 144 yıl sonra ilk kadın başkan

144 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul Barosu’nun ilk kadın başkanı “Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan” Filiz Saraç oldu. Saraç; “Atatürk ve Cumhuriyet’in kazanımları sayesinde bu onuru yaşıyor ve huzurunda saygıyla eğiliyorum” dedi.

Dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu başkanlık seçimleri bugün saat 09.00’da Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Başkanlık seçimleri için Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’ndan Filiz Saraç, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi’nden Hasan Kılıç, Avukat Hakları Grubu’ndan Gökhan Ahi, Önce Avukat Grubu’ndan Elif Görgülü, İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan Hakan Çatak, Bağımsız Avukatlar Grubu’ndan Gülden Sönmez, Genç Hukuk Hareketi Grubu’ndan avukat Türkan Kara, Güçlü Baro Grubu’ndan Avukat Mert Er Karagülle ve İstanbul Avukatlar Birliği Grubu’ndan Metin Uracin yarıştı.

Seçimler saat 17.00 itibarıyla sona erdi. Sandıklar açıldı, oy sayım işlemi başladı. Oy verme işlemi için dün gece 144 sandık kuruldu. Her sandıkta üç kişi görevlendirildi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Filiz Saraç, 7 bin 96 oyla baronun yeni başkanı oldu. Saraç aynı zamanda 144 yıllık kurulun ilk kadın başkanı oldu.

FİLİZ SARAÇ’TAN ATATÜRK VE CUMHURİYET VURGUSU

Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Filiz Saraç, “Bütün meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. İstanbul Barosu 144 yıllık tarihiyle hak mücadelesinin simgesidir. Cumhuriyetin yüzüncü yılına girerken 144 yıllık baromuzun ilk kadın başkanı olmanın gururunu yaşatan baromuza teşekkür ediyorum. Atatürk ve Cumhuriyet’in kazanımları sayesinde bu onuru yaşıyor ve huzurunda saygıyla eğiliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER