İsrailli gazete Jerusalem Post, İran ve Türkiye’nin ikili münasebetleri güçlendirme çabalarına işaretle, Erdoğan’ın İran ile öteden beri sıcak ilişkileri olduğunu iddia etti.

Jerusalem, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’a gerçekleştirdiği ziyaretine temasla, “Ankara ve Tahran bir süredir daha yakın ilişki kurmak peşinde ve Suudi Arabistan Kralı Rusya’yı ziyaret ederken İran ile Türkiye arasında yeni bir toplantı düzenlendi.” diye yazdı.

Gazete ayrıca; Türkiye’nin İran ile ilişkilerini sıcak tutmasının yeni bir husus olmadığını, Erdoğan’ın Ekim 2009’da Guardian gazetesine yaptığı açıklamada bile; “İran bizim dostumuzdur” ifadesini kullandığını belirtti.

2016’DA DAHA DA GÜÇLENDİ

Jerusalem, Tahran ile Ankara ilişkilerinin 2016’daki krizin ardından güçlendiğini, Türkiye’nin Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın Katar ile ilişkilerini kesmelerinin ardından bu ülkeye askeri güç gönderdiğini hatırlattı.

Erdoğan’ın İran’a ve Kral Selman’ın Rusya’ya ziyaret yaptığına dikkat çeken gazete, bölgenin geleneksel güçlerinin Irak ve Suriye’deki savaşların yatışmak üzereyken, bölgenin kendi kontrollerinde olduğunu yeniden ilan etmeleri gibi, diplomasi düzeninin sebatı peşinde olduklarını kaydetti.

İSRAİL İÇİN KÖTÜ HABER

Bu durumun İsrail için kötü haber olabileceğini yazan Jerusalem; İran’ın güçlenmesinin ve İran liderlerinin Kürdistan’a “ikinci İsrail” demelerinin Türkiye basınının Kürdistan’daki referandumun MOSSAD’ın komplosu olduğunu bildirmesiyle birlikte, İsrail’e karşı bölgesel karşıtlığı takviye edebileceğini belirtti.