Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Venezuela’da seçime gidilmediği takdirde muhalif lider Juan Guiado’yu geçici başkan olarak tanıyacaklarını açıkladılar.

Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Venezuela halkı geleceği hakkında özgürce karar verebilmelidir. Venezuela’da sekiz gün içerisinde seçime gidilmezse Guiado’yu geçici başkan olarak tanıyacağız” ifadelerini kullandı.

Sanchez de Twitter’da Macron’un tweetini paylaşarak seçim yapılmadığı takdirde muhalif lider Guiado’yu geçici başkan olarak tanıyacaklarını açıklamış oldu.

Alman hükümet sözcü yardımcısı Martina Fietz ise “Venezuela halkı gelecekleri hakkında özgür ve güvenilir şekilde karar verebilmelidir. 8 gün içinde seçim kararı alınmazsa, Juan Guaido’yu Venezuela’da bu siyasi süreci uygulamak için ‘geçici başkan’ olarak tanımaya hazırız” açıklamasını yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da Twitter’dan yaptığı açıklamada Maduro’nun seçim sırasında muhalefet liderlerini engellediğini belirterek “Guaido, Venezuela’yı ileriye taşıyacak kişidir. Eğer sekiz gün içerisinde adil bir seçim yapılmazsa İngiltere onu [Guaido] geçici başkan olarak tanıyacak”dedi.