CHP Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selin Sayek Böke, “Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP)” kapsamında İŞKUR tarafından illere ve ilçelere dağıtılan geçişi işçi istihdamını, Meclis’e taşıdı.

AKP hükümetinin her sandık döneminde bu uygulamayı sandık yatırımına dönüştürerek, belediyelere İŞKUR aracılığıyla işçi alım olanağı yarattığına dikkat çeken Böke, bu sandık döneminde de söz konusu uygulamanın AKPli belediyelere referandum öncesi, sandık kıyağı olarak kullanıldığına dönük endişeler oluştuğunu vurguladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Böke, İŞKUR tarafından yapılan işçi istihdamına ilişkin dağılımın AKPli ve CHPli belediyelere oranını sordu. Soru önergesinde Böke ayrıca, “Aynı statüye sahip olan belediyelerde birine 5 kişi, birine 25 kişi olması tarafınızca nasıl açıklanmaktadır?” dedi.

Böke’nin soru önergesinin tam metni şu şekilde:

AKP hükümeti tarafından kısa süreli çalışma programları olarak 2005’te hazırlanmış, ancak yoğun olarak uygulaması 2009’da gerçekleştirilmiş olan Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) adı altında istihdam rejimi hızla kurumsallaşmıştır. “İşsizlikle ve yoksullukla mücadelede etkili bir mücadele aracı olma” söylemiyle yola çıkılan ve program kapsamında 2005-2017 arasında (6 aya kadar) geçici istihdam edilen işçi sayısı 100 binleri bulmuştur.
TYÇP’nin amacı, kendi yönetmeliğinin 62. maddesinde şöyle belirlenmiş: İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek iş gücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak.”

Yönetmelikte tanımlamaya göre, “işsizlere yardım etmek için ihtiyaç olmayan işler yaratılıyor” olması gerekir.

Her yıl Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında illere gönderilen oradan da ilçelere dağıtılan personel istihdamı yapılmaktadır. Ama AKP hükümeti geçtiğimiz yıllarda TYÇP seçim yatırımlarına dönüştürmüş ve belediyelere İŞKUR aracılığıyla destek sağlamıştır. Hükümet sağladığı desteği belediyelere rahat nefes aldırmak küçük ölçekteki ilçe beldelere de ekonomik olarak katkı sağlamak amacıyla olduğunu beyan etse de yerel yönetimlerdeki iktidar belediyelerine seçim ve referandum kıyağı olarak kullanılmaktadır.

Bu Bağlamda;

1- İŞKUR tarafından kurayla alınan elemanlar aynı statüye sahip belediyelere hangi oranlarda dağıtılmaktadır?

2- Belli oranlarda belirli süreler için geçici hizmet alımı ile yapılan bu alımların seçim dönemlerinde ne sayısal seviyeye ulaşmıştır?

3- İŞKUR’un yaptığı işçi dağılımın AKP’li belediyelere ve CHP’ li belediyelere oranı nedir?

4- Referanduma endeksli bir çalışma ile AKP’li belediyelere TYÇP projesinden kaç geçici işçi istihdam edilmiştir?

5- Aynı statüye sahip olan belediyelerde birine 5 kişi, birine 25 kişi olması tarafınızca nasıl açıklanmaktadır?