Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin’in yaptığı açıklama üzerine yapılan haberlerde, Gaziantep’in cihatçı terör örgütü IŞİD’ın Suriye’den çaldığı tarihi eserlerin satış merkezine dönüştüğü belirtildi.

İlhan Cihaner’in sunduğu soru önergesi şu şekilde: 

"Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin’in yaptığı açıklama üzerine yapılan haberlerde, Gaziantep’in cihatçı terör örgütü IŞİD’ın Suriye’den çaldığı tarihi eserlerin satış merkezine dönüştüğü belirtildi. IŞİD gibi ülkemizi cehenneme çeviren bir örgütün yasa dışı tarihi eser ticaretinden yıllık 150- 200 milyon dolar kazandığı ifade ediliyor. Bu ticaretin ise Türkiye üzerinden yapıldığı tespit edildiği söyleniyor. Gaziantep’in ise kültür miraslarının yasa dışı olarak satıldığı en büyük merkez haline geldiği iddia ediliyor. Çalınan eserler bu şehirde yasa dışı biçimde açık artırmaya çıkarılıyor, antika dükkânları ağı üzerinden ve Bakırcılar Çarşısı’nda (Şekeroğlu Mah. Eski Saray Cad.) satıldığı belirtiliyor. Sınırda da bu satışların sürdüğü ifade edilirken Rus diplomat bu ticaretin yapılmasında yardımcı olan nakliyat şirketlerinin isimlerini de açıkladı."

Bu bağlamda;

1) Gaziantep’te tarihi eserlerin satışı yapıldığı söylenen Bakırcılar Çarşısı’na herhangi bir denetleme yapılmış mıdır? 

2) Yasadışı tarihi eser kaçakçılığı yapılmasında adı geçen Şenocak Nakliyat, Devran Nakliyat, Karahan Nakliyat ve Egemen Nakliyat gibi Türk nakliyat şirketleri hakkında bir araştırma ve soruşturma başlatılmış mıdır? 

3) Gaziantep’ten bu eserlerin İzmir, Mersin ve Antalya’ya ulaştırıldığı ve buradan uluslararası suç örgütlerinin eline geçtiği tahmin ediliyor. Bu eserlerin satışının engellenmesi için bu illerde bir soruşturma yürütülmüş müdür? 

4) Sahte belgeler düzenleyen yabancı suç örgütlerine engel olmak için nasıl bir denetim ve takip yapılacaktır? 

5) Bugüne kadar Türkiye’de ticareti yapılan tarihi eser ele geçirilmiş midir? Geçirildiyse geri iade edilmiş midir? Nasıl bir uygulama yapılmaktadır?