İran’da bugün peş peşe saldırılar düzenlendi. İran parlamento binasında ve Humeyni’nin mezarı başında saldırılar düzenlendi. Yaklaşık 4 saat süren çatışmalar sona erdi ve toplamda 12 kişi hayatını kaybetti. Saldırıları IŞİD üstlendi. 

Tasnim Haber Ajansı, parlamento kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde İran Meclisine düzenlenen saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin de binanın üst kısımlarında rehin tutulduğunu yazdı. Tasnim Haber Ajansı, parlamento binası camından kendisini gösteren silahlı bir saldırganın da fotoğrafını yayınladı. Ajans, Tahran Milletvekili İlyas Hezreti’nin 2 kişinin kalaşnikof ve bir kişinin de tabancayla saldırdığını açıkladığını duyurdu.

FARS: SALDIRGAN 1 KİŞİ VE YAKALANDI

Fars Haber Ajansı da bir kişinin meclis korumalarına ateş ettiğini ve 1’i koruma 2’si sivil, 3 kişiyi yaraladığını duyurdu. Ajans, sevillerin meclisi ziyaret eden yabancı uyruklu kişiler olduğunu duyurdu. Ajans, görgü tanıklarına dayandırarak verdiği haberinde kaçan saldırganın yakalandığını yazdı.

HUMEYNİ’NİN MEZARI BAŞINDA SALDIRI

FARS Haber Ajansı, Tahran’da İmam Humeyni’nin mezarı çevresinde de 3 kişinin saldırı düzenlediğini; 2’sinin yakalandığını; son saldırganın canlı bomba olduğunu ve kendisini patlattığını yazdı. Patlamada 2 kişinin yakalandığı duyuruldu.

SALDIRILARI IŞİD ÜSTLENDİ

IŞİD’e yakınlığıyla bilinan Amaq haber ajansından yapılan açıklamayla, Tahran’da 7 kişinin ölümüne neden olan çifte terör saldırılarını IŞİD üstlendi. Böylece IŞİD ilk kez İran topraklarında bir terör saldırısı gerçekleştirmiş oldu.