Sendikalar ve vatandaşların katılımıyla 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü tüm yurtta coşkuyla kutlandı.

Milyonlarca işçi ve memuru temsil eden sendikalar 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlamaları için bugün meydanlardaydı. Sendikaların 1 Mayıs gündemi ise seçimlerin hemen ardından gündeme getirilen Kıdem Tazminatı Fonu ile zorunlu bireysel emeklilik sistemi (BES) oldu. Sendikalar, meydanlardan iktidara “Kıdemime dokunma” mesajı verdiler.

İSTANBUL

Sivil Memurlar Sendikası, Sağlık Hizmetleri Sendikası, Hak ve Emeğin Sendikası ile Birleşik Devlet Memurlası Sendikası üyeleri, bu anlamlı gün dolayısıyla Kazancı Yokuşu’na karanfil, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na da çelenk koydu.

Gümüşsuyu Caddesi’nde çeşitli sloganlar atan sendika üyeleri, Kazancı Yokuşu’na kadar yürüdü. Gruplar burada saygı duruşunda bulunup daha sonra İstiklal Marşı okudu. 1977 yılında yaşanan olaylarda hayatını kaybedenler için de karanfil bıraktı.

DİSK üyeleri de 1 Mayıs nedeniyle Kazancı Yokuşu’na karanfil, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na ise çelenk bıraktı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen kutlama, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB önderliğinde Bakırköy Halk Pazarı’nda başladı.

Öte yandan Kahramanmaraş’tan Şanlıurfa’ya giden işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybeden 5 kişi ve 12 yaralı vatandaşımız için etkinlik planında yer alan konser programı çıkarıldı.

ANKARA

Ankara’daki 1 Mayıs kutlamaları Anadolu Meydanı’nda gerçekleşti.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak isteyen vatandaşlar ve sendikalar farklı güzergahları kullanarak Anadolu Meydanı’na geldi.

Kutlamalar öncesi Kahramanmaraş’tan Şanıurfa’ya giderken meydana gelen kaza sonucu hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşu yapıldı.

Etkinliğe katılan sendikalar tarafından hazırlanan ortak bildiriyi okuyan Nermin Yurttaş, “Emperyalist işgallerin son bulması ve halkların kardeşliği için alanlardayız. Etnik, mezhepsel ve dinsel farklılıklarımızla bir arada yaşamı savunduğumuz için alanlardayız” ifadelerini kullandı.

Moğollar müzik grubunun konseriyle devam eden etkinlik sonunda bazı vatandaşlar, alanda bulunan çöpleri toplayarak temizlik çalışanlarına yardımcı oldu.

İZMİR

İzmir’de de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

DİSK, KESK, Türk-İş’e bağlı sendikaların üyeleri, bazı partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan gruplar, önceden belirlenen 3 noktada toplandı.

Sloganlar atarak ellerinde pankartlarla kortejler halinde Gündoğdu Meydanı’na gelen gruplar, arama noktalarından geçerek alana girdi.

Etkinlik kapsamında işçilerden oluşan koro çeşitli marşlar söyledi.

Marşlara İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de eşlik etti.

İşçi korosunun performansının ardından DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, 1 Mayıs Tertip Komitesi adına günün önemine ilişkin konuşma yaptı.

Etkinlik Kardeş Türküler’in konseriyle son buldu.

ANTALYA

Antalya’da organize edilen etkinlikte, Aydın Kanza Parkı’nda toplananlar, alana üst aramasından geçirilerek alındı. Gruptakiler, Cumhuriyet Meydanı’na yaptıkları yürüyüşte dövizler ve pankartlar taşıyıp, slogan attı. Yürüyüşün ardından grup, müzik eşliğinde halay çekti.

MUĞLA

Emirbeyazıt Mahallesi’nde toplanarak yürüyüşe geçen katılımcılar, slogan atarak Atatürk Bulvarı’ndan Büyükşehir Belediyesi Sosyokültürel Alanı’na ulaştı. Sendika temsilcileri yaptıkları konuşmalarda, işçilere daha fazla ücret verilmesini, çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesini talep etti. Konuşmaların ardından katılımcılar, müzik eşliğinde halay çekti. Kutlamalara Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile sendika başkanları, üniversite öğrencileri katıldı.

ISPARTA

Isparta’daki kutlama etkinlikleri Kaymakkapı Meydanı’nda yapıldı. Burada işçi sendikası üyeleri ve vatandaşlar müzik eşliğinde halay çekti. Yapılan basın açıklamasında tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlandı.

BURDUR

Burdur’da kutlama etkinlikleri, belediye tarafından eski otogar alanında, işçilere ve vatandaşlara yemek ikramıyla başladı. Köprübaşı mevkisinde toplanan çeşitli işçi sendikası üyeleri ve vatandaşlar, davul zurna eşliğinde slogan atarak Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Burada saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Şeker İş Sendikası Burdur Temsilcisi Mustafa Onay, tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Ardından sendika temsilcileri ve Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, kalabalığı selamladı.

ERZURUM

Erzurum’da Yakutiye Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen kutlamalara katılan sendika mensupları ve işçiler çeşitli pankart ve dövizler açıp davul zurna eşliğinde halay çekti. Burada sendikalar adına açıklama yapan Türk-İş Erzurum İl Temsilcisi Yusuf Gökcan, farklı iş kollarından gelen işçilerle 1 Mayıs’ı kutlamanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi. Gökcan, “Yaşadığımız sorunları mücadele ederek aşmamız gerekiyor. Aramızdaki yapay ayrımları ortadan kaldırıp birlik olduğumuzda mücadeleyi kazanma şansımız ortaya çıkıyor” dedi.

KARS

Kars’ta 1 Mayıs Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda kutlandı. Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, burada yaptığı konuşmada, vatandaşların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı kutlayarak, insanca yaşamanın ve insana ait değerleri yaşatmanın önemine vurgu yaptı. Özgürlüğün olmadığı yerde emeğin de olmadığını ifade eden Bilgen, “Emeği insani değer olarak görmezsek onu savunmak, korumak mümkün olmaz. Bugünün dünyasında ne yazık ki silahlar konuşuyor, silah tüccarlarının dediği oluyor. Emek ve barış birbirinden ayrılmaz şeylerdir. Dünyada, bu coğrafyada savaş egemen olursa emekle ilgili mücadelemizin de ulaşabileceği bir şey olmaz” diye konuştu. Mitingte Servet Kocakaya da bir konser verdi.

ERZİNCAN

Erzincan’da ise kutlamalara katılan sendika, dernek ve siyasi parti temsilcileri eski otogarda toplandı. Ellerinde çeşitli dövizler ile Türk bayrakları taşıyan gruptakiler, Fevzi Paşa Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Eğitim-Sen Erzincan İl Temsilcisi Kemal Irmak, burada yaptığı konuşmada, tüm işçilerin bayramını kutladı. Irmak, demokrasinin önemine işaret ederek, birlik ve beraberliğe dikkati çekti.

IĞDIR

Iğdır’da da HAK-İŞ ve Memur-Sen’in düzenlediği kutlamada Şanlıurfa’da düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere Kahramanmaraş’tan yola çıkan işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu. Eğitim-Bir-Sen Iğdır Şube Başkanı Erkan Çiğdem bir konuşma yaptı.

KIRŞEHİR

Kırşehir’de, Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şubesi tarafından düzenlenen kutlama,Eski Ankara Caddesi’nde yapıldı. Ellerinde pankartlarla alana gelen işçiler, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Birleşerek büyüyeceğiz”, “Tazminatlarımıza dokundurtmayacağız” sloganlarını attı. Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkan Murat Kaya, burada yaptığı konuşmada, tüm işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. İşçilerden aldıkları güçle masalarda, iş yerlerinde ve ülke genelinde haklarını savunmaya devam edeceklerini belirten Kaya, kıdem tazminatlarının kırmızı çizgileri olduğunu söyledi. Çalıştıkları yerlerde iş güvencesi istediklerini vurgulayan Kaya, “Türk-İş’in aldığı kırmızı çizgi kararının arkasında olacağız. Bir gün de olsa bu ülkede iş durduracağız. Kıdem tazminatlarımıza dokunulmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Konuşmanın ardından, Petrol-İş Sendikası’nın Kırşehir irtibat bürosu olarak da kullanılan Petlas Çalışanları Derneği’nin açılışı yapıldı.

SİVAS

Sivas’ta Ethembey Parkı önünde toplanan siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütü üyeleri, arama noktasından geçerek alana alındı. Polis ekiplerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı alana girenler, slogan atarak Mevlana Caddesi’ndeki miting alanına yürüdü. Tertip Komite Başkanı Mustafa Akyol, 1 Mayıs’ta insanların emeğine, işine ve özgürlüğüne sahip çıkmak için alanlarda olduğunu dile getirdi. Konuşmanın ardından katılımcılar davul zurna eşliğinde halay çektikten sonra dağıldı.

NİĞDE

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Niğde Şubesi’nce düzenlenen programda işçiler, Ömer Halisdemir Meydanı’nda bir araya gelerek, “Emekçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Katil ABD Orta Doğu’dan defol” sloganı attı. Şube Başkanı Timur Özkan, yaptığı konuşmada söz verilen 3600 ek gösterge haklarını istediklerini belirtti. Özkan, “Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı emekçiler olarak ülkemizi pençesine alan borsa, faiz, döviz sarmalından kurtaralım, ekonomimizi borsa ve döviz simsarlarına, tefecilere teslim etmeyelim. İşte bu yüzden tarımda, sanayide üreten bir Türkiye istiyoruz. Üretelim ki aş çıksın, iş çıksın insanımıza” ifadelerini kullandı.

UŞAK

Uşak’ta Bir Eylül Stadı önünde toplanan parti, sendika, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’na kadar yürüdü. Atatürk Anıtı’na çelenk koyan siyasi parti ve sendika temsilcileri, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okudu.

MANİSA

Manisa’da Sultan Camisi önünde toplanan katılımcılar, sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinlik alanına kadar yürüdü. Saygı duruşu ile başlayan etkinlikte İstiklal Marşı okunmazken, bu duruma tepki gösteren Eski CHP Sarıgöl İlçe Başkanı Mustafa Demir ve bazı katılımcılar alandan ayrıldı. Mustafa Demir, İstiklal Marşı’nın okunmasının bu tip törenlerin “olmazsa olmazı” olduğunu belirterek, “Bugünkü program bir gündemli toplantıdır, daha önceden belirlenmiş ve gündemde mevcuttur. Bu nedenle İstiklal Marşı okunmadığı için protesto ediyorum, alanı da terk ediyorum. İstiklal Marşı’nın okunmasını tertip komitesine hatırlattık fakat dikkate almayıp, bilmiyoruz dediler ve okumadılar” diye konuştu.

DENİZLİ

Denizli’de 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda toplanan katılımcılar, mitingin yapılacağı Ulus Caddesi ile Tokat Caddesi kavşağına kadar yürüdü. Buradaki güvenlik noktalarında aramalardan geçirilerek kutlamanın yapılacağı alana alınan gruptakiler, davul zurna eşliğinde halay çekti. Etkinlikte, sendika ve işçi temsilcilerinin konuşmalarının ardından konser verildi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de bazı sendikalar ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, Atatürk Bulvarı’nda toplanarak sloganlar eşliğinde Odunpazarı Meydanı’na yürüdü. Yaklaşık bin 500 polisin görev aldığı etkinliğe, CHP Eskişehir milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katıldı. Büyükerşen ve Kurt, konuşma yaptı.

BALIKESİR

Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan Çarşamba Pazarı’nda toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Kuvayi Milliye Meydanı’na kadar yürüdü. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, tertip komitesi adına Abdurrahman Bulut’un konuşmasıyla sürdü.

BİLECİK

Kent merkezinde belediyeye ait çay bahçesi önünde toplanan farklı sendika ve derneklerden katılımcılar, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyüş yaptı. Katılımcılar adına basın açıklamasını okuyan DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş Sendikasının Bilecik İl Temsilcisi Sezgin Erarslan, “Bizler her yıl olduğu gibi bu yıl da meydanlardayız. Bir yandan Emek ve Dayanışma Günü’müzü kutluyor, bir yandan da işçilerin birliğinden gelen gücümüzü gösteriyoruz” dedi.

YALOVA

Yalova’da “Emek ve Dayanışma Günü” dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda kutlama yapıldı. Tertip komitesi adına hazırlanan metni okuyan Hüseyin Ercan, 1 Mayıs’ın, “Düşünmek ve yaşamak istiyoruz” diyen işçilerin elleriyle yazılan tarihin adı olduğunu belirtti.

MALATYA

Malatya’da, Emeksiz Alt Kavşağı’nda toplanan katılımcılar, kutlamanın yapılacağı Paşaköşkü Mahallesi’nde bulunan meydana yürüdü. Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı, KESK Dönem Sözcüsü ve 1 Mayıs Düzenleme Kurulu Başkanı Kazım Albayrak’ın konuşmasının ardından katılımcılar halay çekti.

ŞANLIURFA

Hak-İş ve Memur-Sen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Şanlıurfa’da kutladı. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan kutlamada, “1 Mayıs’ı sorunlarımızı ifade ettiğimiz, itirazlarımızı ortaya koyduğumuz,tekliflerimizi ortaya koyduğumuz bir gün olarak idrak edeceğiz” dedi.