İktidarın getirmeyi planladığı vergi paketinde üretici, sanayici ve ihracatçılara ilişkin düzenlemeler yer alıyor. Bu paketle cirodan vergi alınmasına ilişkin adımların da atılması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün reel sektörün önde gelen kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek, yeni vergi taslağı çalışmasını paylaştı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Bakan Şimşek’in iş dünyası temsilcileriyle yaptığı bu toplantının bazı detaylarını paylaştı.

Gültepe, toplantıda özellikle kayıt dışıyla alakalı olan bütün maddelerin kendileri tarafından desteklendiğini belirttiklerini ve daha fazla yaptırımların yapılması gerektiğini söylediklerini aktardı.

Toplantıda bakan ve yardımcılarının tüm temsilcileri dinlediğini belirten Gültepe, “Cirodan vergi alınmasının bu dönemde uygun olmadığı görüşümüzü ilettik. Kurumlar vergisinde ihracatçı firmaların muaf tutulması görüşümüzü de ilettik ve devreden KDV’nin firmalar üzerinde yük getirebileceğini aktardık” dedi.

Gültepe, üretici ve ihracatçı olarak ‘zor bir süreçten’ geçtiklerini belirttiği konuşmasında şunları söyledi: “Özellikle fiyat tutturma konusunda yaşamış olduğumuz sorunlar var. Bundan sonra adım adım her ay gerek kurdaki, gerekse faizlerdeki ve enflasyondaki düşüşü kontrol altına alırsak, ihracatın en az yüzde 10’un üzerinde bir büyüme olduğu günlerimize geri döneceğiz.”

Emekli maaşıyla ilgili bugün toplantı yok Emekli maaşıyla ilgili bugün toplantı yok

Editör: Haber Merkezi