İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, AB şirketlerinin Amerikan ambargosundan etkilenmeden İran’la iş yapmalarının kolaylaştırılması amaçlayan Avrupa Birliği’nin (AB) önerdiği özel ödeme mekanizmasının hala işlevsel olmadığından rahatsızlığını dile getirdi.

İran medyasına konuşan Zarif, AB’nin bu mekanizmaya ev sahipliği yapacak bir ülke bulma konusunda sıkıntı yaşadığını belirterek, “Mekanizmaya ev sahipliği yapmak için önerilen bazı Avrupa ülkeleri bunu geri çevirdi” dedi.

İran’ın ulusal çıkarlarına dayalı çeşitli seçeneklerinin olduğunu kaydeden Zarif, “AB ve anlaşmaya taraf olan diğer ülkeler, İran’ın ihtiyaçları ve anlaşmanın İran’a sağladığı ekonomik çıkarları temin edilmeden bu durumun devam edemeyeceğiniz farkındalar.” dedi.

Zarif, nükleer anlaşmanın geleceğine ilişkin bundan sonra alınacak kararın ülke yetkililerinin son vaziyeti değerlendirerek belirleyeceğini ifade etti.

İran ile yapılan nükleer anlaşmanın geleceğini görüşmek üzere dün Tahran’da temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın ziyaretinde AB’nin İran’a sunacağı bir mekanizma üzerine somut bir adım atılamadı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Yaptırımlar saçma, yasa dışı ve temelde kusurlu