Sistan-Beluçistan eyaletinin Zahidan ile Haş yolu üzerinde Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) personelini taşıyan otobüsü hedef alan saldırı düzenlendi. Saldırıyı ‘Ceyşül Adl’ isimli örgüt üstlendi.

İran’ın terör örgütü olarak ilan ettiği, ülkedeki “Sünni Beluç halkının haklarını savunduğunu” ileri sürerek Tahran yönetimine karşı silahlı mücadele veren ‘Ceyşu’l Adl’, olayda otobüste bulunan 40 askerin tamamının öldüğünü iddia etti.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre saldırıda 20 DMO askeri ölürken, en az 20 kişi yaralandı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Devrim Muhafızları Ordusu, saldırının yol kenarına yerleştirilen patlayıcının otobüsün geçişi sırasında infilak ettirilerek yapıldığını kaydetti.

Otobüsün Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarını taşıdığı ifade edildi.

Uyuşturucu trafiğinin güzergahlardan biri olan bölgede ordu güçleri ile Belüç ayrılıkçılar ve uyuşturucu kaçakçıları arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

İran’da son olarak eylül ayında bir askeri geçit töreninde düzenlenen saldırıda 20 kişi hayatını kaybetmiş, 60 kişi de yaralanmıştı.

“İNTİKAMINI ALACAĞIZ”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Kasımi, “İran askeri ve istihbaratı, bu olayda şehit olan fedakar halkın evlatlarının kanının intikamını alacaktır.” ifadesini kullandı.