İngiltere’nin başkenti Londra’da iki ayrı saldırı düzenlendi. Londra Köprüsü’nde bir kişi kullandığı minibüsü yayaların üzerine sürdü. Aynı minibüs, ‘Borough Market’ bölgesinde yine kalabalığın arasında daldı ve ardından bu araçtan inen 3 kişi bıçakla çevredekilere saldırdı. Londra polisi, kentin merkezindeki London Bridge ve köprü yakınlarındaki Borough Market’ta düzenlenen saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı 48 kişinin de yaralandığını.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Açıklamayı yapan Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Mark Rowley, 3 zanlının da öldürüldüğünü söyledi.

Rowley’nin yaptığı açıklamaya göre en az 20 yaralının tedavileri 6 hastanede sürüyor.

Londra Ambulans Hizmetleri ise saldırıdan sonra 48 yaralanının 5 hastaneye kaldırıldığını, hafif yaralılara ise gerekli müdahalelerin olay yerinde yapıldığını açıkladı.

Mark Rowley, üç zanlının önce beyaz bir kamyoneti London Bridge’de yayaların üzerine sürdüklerini, daha sonra araçtan inip biri polis bazı kişileri Borough Market’ta bıçakladıklarını söyledi.

Rowley, olayın polise yerel saatle 22:08’de bildirildiğini, 8 dakika içinde zanlıların vurulduğunu belirtti.

Londra Emniyet Müdür Yardımcısı ayrıca zanlıların kendilerine intihar saldırganı süsü vermek istediklerini ancak daha sonra üzerlerinde patlayıcı olmadığının anlaşıldığını kaydetti.

Kendisine intihar saldırganı süsü veren ve öldürülen zanlılardan biri

Öldürülen zanlıların kimlikleri açıklanmadı.

Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı.

Londra Emniyet Müdür Yardımcısı Mark Rowley saldırı ile ilgili kapsamlı soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Saldırıya tanık olan BBC muhabiri Holly Jones, beyaz bir kamyonetin saatte yaklaşık 80 kilometre hızla seyrettiğini söyledi.

Jones, “Araç benim bulunduğum yere doğru yöneldi ve en az 5-6 kişiye çarptı. Bu kişilerden ikisi önümde, biri arkamdaydı” dedi.

‘BOĞAZI KESİLMİŞ GÖRÜNÜYORDU’

Saldırı sırasında London Bridge’in altındaki bir barda 3 arkadaşıyla birlikte oturan Alex Shellum adlı görgü tanığı da şunları söyledi:

“Saat 22:00 gibi bulunduğumuz bara bir kadın gelip yardım istedi. Boğazı ciddi şekilde kanıyordu, kesilmiş görünüyordu. Kanı durduracak birilerini aradık, ardından bar kapandı.

“Barın önünde acil yardım görevlileri vardı, bir kişiye kalp masajı yapıyorlardı. Silahlı polisler eşliğinde bizi bölgeden çıkarıp koşarak uzaklaştırdılar.”

Saldırı sonrası London Bridge ile köprü yakınlarındaki metro ve tren istasyonu kapatıldı.

Polis Londralılara, London Bridge ve Borough Market’tan uzak durma çağrısı yaptı.

İNGİLTERE’DE YAŞANAN SALDIRILAR

İngiltere’nin Manchester kentinde yaklaşık iki hafta önce bir konser salonunda düzenlenen intihar saldırısında 22 kişi hayatını kaybetmişti.

22 Mart’ta da Londra’da bir saldırgan kullandığı araçla Westminster Köprüsü üzerindeki bazı yayaları ezip, Parlamento binası dışındaki bazı polislere bıçakla saldırı düzenlemişti. Biri polis 5 kişinin öldüğü bu saldırıyı da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üstlenmişti.