Londra’da binlerce kişi, hükümetin aldığı kemer sıkma kararlarını protesto etti. İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce kişi Başbakan David Cameron ve hükümetinin, sağlık, eğitim ve sosyal yardım gibi kamu hizmetlerine getirdiği kesintileri protesto etmek amacıyla bir araya geldi.  

300 BİN KİŞİ KATILDI

İngiltere’nin dört bir yanından gelerek başkent Londra’da toplanan binlerce kişi Central London Üniversitesi önünde başladıkları yürüyüşe Trafalgar meydanında noktaladı. People’s Assembly (Halk Meclisi) tarafından düzenlenen protesto yürüyüşüne yaklaşık 300 bin kişinin katıldı. 

Yürüyüşe sendikalar, sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri, öğrenci ve sanatçılar destek verdi. Prtoesto yürüyüşüne katılanlar Cameron git, Ulusal Sağlık Hizmetlerimizi (NHS) koruyalım’, ‘kesintilere son ver’, “kamu kesintilerine hayır’, ‘tehlikeli Dave defol, ne olduğunu iyi biliyoruz’ gibi sloganlar attılar.  

Milletvekilleri de konuşmalarıyla protestoculara destek verdi. Ana Muhalefet İşçi Partisi Milletvekili Gölge Maliye Bakanı John McDonnell, Trafalgar meydanına gelerek partisinin iktidara gelmesi halinde kesintilerin olmayacağını savundu. Sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen protesto gösterileri slogan atılması ve konuşmaların ardından olaysız bir şeklide son buldu.

(DHA)

Fotoğraf: Cihan Haber Ajansı