İngiltere’de milyonlarca seçmen, ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkıp çıkmamasını oylamak için bugün yapılan referandumda sandık başına gidiyor. 

AB referandumu, İngiltere tarihinde ulusal çapta düzenlenen üçüncü referandum. Ülkede 46 milyon 499 bin 537 kayıtlı seçmen bulunuyor.Bunun gerçekleşmesi durumunda, İngiltere’de bugüne kadar düzenlenen seçimlerde yeni bir katılım rekoru kırılmış olacak. 

BBC Türkçe’nin haberine göre ülkede, ‘AB’den Ayrıl’ ve ‘AB’de Kal’ kampanyaları dört aydır kıyasıya bir mücadele içinde yer alıyordu. Türkiye ve Türkiye’nin AB ile ilişkileri, referandumda ‘göç’ başlığı altında gündeme getirilen konulardan biri oldu. 

Referandumdaki oy pusulasında basitçe şu soru yer alıyor: "Birleşik Krallık Avrupa Birliği üyesi olarak kalmalı mı yoksa Avrupa Birliği’nden ayrılmalı mı?" Oyların yarısından fazlasını alan taraf seçimi kazanmış sayılacak. Oy verme işlemlerinin TSİ 00.00’da sona ermesi ardından oy sandıkları toplanacak ve 382 yerel merkezde bulunan sayım noktalarına götürülecek. Yerellerden gelen sonuçlar gece boyunca açıklanacak. İlk sonuçların TSİ 00.30’da gelmeye başlaması bekleniyor. 

Seçimlerin ulusal çaptaki kesin sonuçları ise yetkililer tarafından Manchester’da kamuoyuna duyurulacak. Sonuçların, Manchester’daki açıklama öncesi belli olma ihtimali bulunuyor. Seçim Komisyonu, kesin sonucun Cuma günü ‘kahvaltı vaktinde’ belli olacağını tahmin ediyor.