2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ilk yarı final biletini İspanya aldı 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ilk yarı final biletini İspanya aldı

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak’ın 22 Mayıs’ta aldığı erken seçim kararının ardından ülkedeki seçmenler, dün (4 Temmuz 2024) sandık başına gitti. 46 milyon seçmen, 1945’ten bu yana ilk kez temmuz ayında yapılan bir genel seçimde oy kullandı.

40 bin sandığın TSİ 22:00’de kapanmasının ardından sandık çıkış anketleri belli oldu. İlk sonuçlara göre seçimler Muhafazakar Parti'nin 14 yıllık iktidarının sonunu getirdi, İşçi Partisi Avam Kamarası'nda çoğunluğu büyük bir farkla kazandı.

Muhafazakar Parti ise 131 sandalyeyle ikinci sırada yer alıyor. Bu sonuçlar, Muhafazakar Parti'nin ciddi bir kayıp yaşadığını ve muhalefet sıralarına çekildiğini işaret ediyor.

Liberal Demokratlar 61 sandalyeyle üçüncü sırada yer alırken, aşırı sağcı Reform UK partisi 13 sandalye kazanarak mecliste yer almayı başardı. İskoç Ulusal Partisi ise 10 sandalye elde etti.

Diğer partiler ve bağımsız adaylar ise toplamda 25 sandalyeyle mecliste temsil edilecek.

'Değişim burada başlıyor'

İşçi Partisi lideri Keir Starmer, bağlı olduğu Londra'daki seçim bölgesindeki seçimin kesinleşmesi sonrası ilk açıklamasını yaptı: “Değişim burada başlıyor. Bu sizin demokrasiniz, sizin geleceğiniz. Siz seçimi yaptınız, sıra verdiğimiz sözleri yerine getirmekte.” 

İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn ise bağımsız aday olarak girdiği seçimi önde bitirdi.

Göç karşıtı siyasetçi ilk kez Avam Kamarası'na seçildi

Birleşik Krallık'taki genel seçimlerin önemli sonuçlarından biri göç karşıtı Reform UK partisinin alacağı sandalye sayısı üzerinden de izleniyor.

Partinin lideri Nigel Farage aday olduğu seçim bölgesinden milletvekili seçilmeyi başardı. Uzun süredir siyasette olan göç karşıtı siyasetçi ilk kez Avam Kamarası'na seçildi.

650 sandalyenin 242'si kadınlara ait

İlk sonuçlara göre Avam Kamarası'ndaki kadın milletvekili sayısı rekor kırıyor. 650 sandalyenin 242'sinin kadınlara ait olacağı kesinleşti.

Keir Starmer kimdir?

Keir Starmer, 2020 yılında İşçi Partisi’nin genel başkanlığına seçilmişti.

İngiltere ve Galler'in eski başsavcısı 61 yaşında bir avukat olan Starmer Avrupa medyasında 'merkezci ve pragmatist' bir lider olarak nitelendiriliyor. Starmer'ın eski İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in belirgin sosyalist politikalarından uzaklaşmak ve parti içerisindeki bölünmeleri bastırmak için çaba gösteren bir lider olduğu söyleniyor. Kendisini eleştirenler ise Starmer'in 'heyecansız ve hırssız' bir lider olduğu görüşünde.

İşçi Partisi'nin İngiltere'de iktidara gelmesinin Türkiye ile ilişkileri nasıl etkileyeceği de merak konusu. Partinin eski lideri Corbyn Türkiye'de iktidarı demokrasi ve insan hakları konularında sıkça eleştirse de Starmer'in Türkiye'ye karşı görünürde böyle bir pozisyonu bulunmuyor. 

Editör: Haber Merkezi