Avam Kamarası lideri Andrea Leadsom, İngiltere parlamentosunun Başbakan Theresa May’in Brexit için B planını 29 Ocak’ta oylayacağını duyurdu.

İngiltere’de Avam Kamarası lideri Andrea Leadsom, parlamentonun 21 Ocak tarihi itibariyle Brexit içi atılacak adımları görüşmeye başlayacağını ve Başbakan Theresa May’in Brexit için B planını 29 Ocak’ta oylayacağını duyurdu.

“May güvenoyu aldı ama hala Brexit çıkmazında”

İNGİLTERE’NİN AB’DEN AYRILMASI

İngiltere, üyelerin AB’den ayrılma sürecini düzenleyen Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesine göre birlikten 29 Mart 2019’da ayrılmış olacak.

Bunun AB ile bir anlaşmaya varılarak mı yoksa herhangi bir anlaşma olmaksızın mı yapılacağı ise belirsizliğini koruyor.

May’in tarihi hezimeti: Brexit anlaşması parlamentoda ezici çoğunlukla reddedildi

Brexit’in ertelenmesi, bu konuda yeniden bir referanduma gidilmesi ve hatta bütünüyle iptali gibi seçenekler de masada bulunuyor.

İngiltere ile AB kasımda, bir Brexit anlaşması metni ile tarafların Brexit sonrası ilişkilerine dair bir siyasi deklarasyon üzerinde anlaştı ancak her iki metnin de İngiliz parlamentosunda oylanması, milletvekillerinin muhalefeti nedeniyle ertelendi.

Anlaşmadaki, “tedbir maddesi” ülkede hiçbir kesimi memnun etmezken, Başbakan Theresa May’in bu maddeye zaman tahdidi veya tek yanlı çekilme mekanizması ilave ettirme girişimleri de sonuçsuz kaldı.

(Hürriyet, AA, AP)