İngiltere-Rusya hattında tansiyon bir kez daha yükseldi. Nedeni de yine “novichok sinir gazı”. Daha önce Rus casus Sergey Skripal ve kızının zehirlediği iddia edilen maddeye bu kez evde baygın bulunan İngiliz bir çiftin kanında rastlandı. İngiltere İçişleri Bakanı, Rusya’yı İngiltere’yi kimyasal silah çöplüğüne çevirmekle suçladı. Rusya ise bu sözlerden dolayı özür bekliyor.

Moskova-Londra hattında tansiyon yeniden yükseldi. Olay cumartesi günü İngiltere’de bir kasabada yaşandı. 45 yaşındaki Charlie Rowley ve 44 yaşındaki Dawn Sturgeess evde baygın bulunmalarının ardından yoğun bakıma alındı. Doktorlar önce uyuşturucu kullanımından şüphelendi. Fakat alınan kan örneklerinde uyuşturucuya rastlanmadı. Ayrıntılı kan testlerinde novichok maddesi bulundu. Çiftin zehirlendiği belirlendi. Hayati tehlikeleri sürüyor.

Novichok Rusça’da ‘yeni gelen’ ya da ‘acemi’ anlamına geliyor. Bu isim 70’li ve 80’li yıllarda Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ileri seviyedeki sinir gazı grubu için kullanılıyor. Geçtiğimiz mart ayında Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’ya yönelik İngiltere’de gerçekleşen saldırıda kullanılan zehirli kimyasal madde de yine novichok… Üstelik son vaka Skripal ve kızının zehirlendiği Salisbury’e birkaç kilometre uzaklıkta yaşandı. Yetkililer iki vaka arasında bir bağlantıyı henüz teyit etmedi. İngiliz anti terör birimi, hastanedeki çiftin sinir gazına nasıl maruz kaldığını araştırıyor. Ancak gözler yine de Rusya’ya çevrildi.

İngiltere İçişleri Bakanı Sacid Cavid, Rusya’yı “İngiltere’yi kimyasal silah çöplüğüne çevirmekle” suçladı. “Artık Rusya’nın neler olduğunu açıklama zamanı geldi” dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise bu iddianın “kirli bir siyasi oyun” olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Zaharova, İngiltere’den özür beklediklerini belirtti.

Eski çifte ajan Sergey Skripal ve kızının novichok sinir gazıyla zehirlenmesi Rusya ile batılı ülkeler arasında krize neden olmuştu. Olay, son yılların en büyük diplomatik krizine yol açmıştı.

(Habertürk)