Türkiye ile Almanya arasında patlak veren 2. İncirlik krizinin nasıl çözüleceği merak edilirken gözler, bu hafta Brüksel’de ABD Başkanı Donald Trump’ın da katılımıyla yapılacak NATO Zirvesi’ne çevrildi.

Alman Federal Meclisi üyelerinden oluşan bir heyetin İncirlik’e konuşlanmış Alman birliğine ziyaretine izin verilmemesi üzerine iki ülke arasında zaten gergin olan siyasi ilişkiler daha da gerilirken Alman Hükümeti, “alternatif üs” arayışına başladı.

Bu çerçevede Alman Savunma Bakanı Barbara von der Leyen’in geçtiğimiz günlerde Ürdün’de diğer bazı NATO ülkelerince kullanılan Muvaffak Salti Askeri Üssü’nde  incelemelerde bulundu ve Alman askerlerinin Ürdün’e taşınması olasılığını  Kral Abdullah dahil olmak üzere Ürdün Yönetimiyle en üst düzeyde görüştü.

Ancak Berlin’den,  Ürdün’deki “alternatif” üssün İncirlik gibi avantajlı olmayacağı uyarıları da gelmeye devam ederken Türkiye ile Almanya arasındaki problemin bu hafta Brüksel’de yapılacak NATO Zirvesi’nde ele alınıp çözüme kavuşturulması umutları da dile getirildi.

Konunun NATO Zirvesi sırasında gündeme getirilmesine kesin gözüyle bakılırken zirveye katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel arasında ikili bir görüşme yapılması beklentisi doğdu.

Erdoğan-Merkel görüşmesinin gerçekleşmesi durumunda sadece İncirlik meselesi değil, iki ülke arasında gerginlik yaratmaya devam eden,  Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in tutukluğu gibi bazı konuların ele alınması bekleniyor.

Angela Merkel’in Türkiye’ye tepki olarak Alman askerlerinin  “derhal” İncirlik’ten çekilmesine sıcak bakmadığı belirtilirken daha sert bir tutum sergileyen koalisyon ortağı  sosyal demokrat Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in ise geçtiğimiz günlerde Washington’a yaptığı ziyaret sırasında İncirlik krizi konusunda Alman pozisyonu için ABD’den destek istediği bildirilmişti.