Volkstimme gazetesi; Almanya ile Türkiye arasında yaşanan  İncirlik krizinin çözümü için Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in son bir diplomatik girişimle pazartesi günü Türkiye’ye gitmesi beklendiğini yazdı.

Türkiye’nin Alman milletvekillerinin İncirlik’teki Alman askerleri ziyaretine izin vermemesi üzerine yaşanan gerilimin Alman hükümeti içinde de görüş ayrılıklarına yol açtığını ifade eden gazete,  “Hristiyan Birlik partilerinin sert bir tutum ortaya koymaları gerekiyor. Aksi takdirde Erdoğan hemen federal hükümetin tepesine çıkabilir” dedi.

Alman gazetesi şöyle devam etti:

“Hristiyan Birlik partileri, Dışişleri Bakanı Gabriel’in son bir diplomatik atakla Alman Tornadolarının İncirlik’ten çekilmesini önlemesini umuyor. Sosyal Demokratlar ise bunun işe yaramaması durumunda askerlerin derhal çekilmesi gerektiği görüşünü savunuyor. Kısacası koalisyon ortakları bu konuda görüş ayrılığı içinde. İlginç olan muhafazakarların Sosyal Demokrat Dışişleri Bakanı’na arka çıkmaları. Bugüne kadar savunulan ortak çizgi, Alman vekillere ziyaret izni verilmemesi nedeniyle askerlerin İncirlik’ten çekilmesi üzerine kuruluydu. Hristiyan Birlik partilerinin birdenbire tutuşmasının nedeni üsten ayrılma takviminden ziyade, bunun sonuçlarının ne olacağı ile ilgili. İncirlik, Almanya-Türkiye ilişkileri açısından yeni ve ağır bir yük anlamına geliyor. Türkiye Alman askerlerinin çekilmesinin yolunu açacak, peki sonra ne olacak? Ankara ile Berlin tam olarak birbirinden kopacak mı? Bunun kimse bilemiyor. Ancak Hristiyan Birlik partilerinin sert bir tutum ortaya koymaları gerekiyor. Aksi takdirde Erdoğan hemen federal hükümetin tepesine çıkabilir.”