Pazartesi, Nisan 15, 2024

İmamoğlu’ndan Kurum’u destekleyen Tansu Çiller’e: Ballı börek bir imar çıkarttığı için destekliyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti’nin İstanbul adayı Murat Kurum’u desteklediğini söyleyen eski başbakan Tansu Çiller’e cevap verdi: “Kendisine ait 13 bin metrekare araziye ballı börek bir imar çıkarttığı için destekliyor.”

İmamoğlu, Çekmeköy’de düzenlediği mitingde Tansu Çiller’in Murat Kurum’a desteğinin, Kurum’un bakanlığı döneminde Kilyos’ta Çiller ailesine ait bir şirketin yönetiminde olan arazinin imar planını değiştirerek, doğal SİT alanını ranta açmasından kaynaklandığını söyledi.

İBB başkanı şunları dedi:

“Kendisi ekonomiyi perişan etmekte de maharetlidir. Aynı bugünkü gibi üç haneli enflasyonları, yüksek faizleri bize 90’lı yılların ortasında yaşatmış birisidir. Hanımefendi başbakan ‘Desteğim sayın Kurum’a demiş. Niye efendim, kentsel dönüşümü, trafiği çözermiş! Onun niçin desteklediğini ben biliyorum. Kendisine ait 13 bin metrekare araziye ballı börek bir imar çıkarttığı için destekliyor.

Sarıyer’de şahsına ait 13 bin metrekarelik araziye ısrarla imar çıkarttı, biz ısrarla dava açtık, iptal ettik. Bana niye destek versin? Destek vereceği yeri biliyor. O rant kazanmasına sebep olmuş, ben de milletime rant kazanmak için çalışıyorum. Aradaki fark bu.”

İBB dava açıp iptal ettirmişti

Eski İBB genel sekreter yardımcısı Buğra Gökce, İmamoğlu’nun anlattığı olayın ayrıntılarını paylaştı.

Buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 21 Mayıs 2020’de Çiller ailesi yönetiminde bir şirkete ait Kilyos’taki yaklaşık 30 bin metrekarelik arazinin imar planını değiştirdi.

Plan değişikliğiyle konut alanı olarak belirlenmiş parsel, otel yapılacak şekilde düzenlendi. 4 bin 586 metrekarelik inşaat alanı beş kat arttırılarak 24 bin metrekareye çıkarıldı.

Doğal sit alanı statüstündeki planın değişmesine İBB itiraz etti. Bakanlık itirazı reddetse de açılan dava sonucunda 2022’de mahkeme planı iptal etti.

Gökce’nin aktardığına göre ‘iş orada bitmedi.’

Murat Kurum yönetimindeki Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu sefer Çiller ailesine ait araziyi de kapsayan, İstanbul Sarıyer Kısırkaya’daki 60 parsellik bölgenin imar planlarını değiştirdi.

Plan değişikliği ile park, ibadet ve yol alanları azaltılırken konut, ticaret ve turizm alanları arttırıldı. 273 bin metrekareyi kapsayan alanda konut, ticaret, turizm ve günübirlik tesis alanı yaklaşık yüzde 20 oranında artırıldı.

İBB yine bakanlığa itiraz etti. Bakanlık itirazı reddetti. Açılan dava sonucunda mahkeme itirazı haklı görerek, plan değişikliğini iptal etti.

Gökce’ye göre ‘kritik nokta’ burada:Çiller ailesi yönetimindeki şirkete ait arazi 3’üncü derece doğal sit alanı içerisinde yer alıyor. Kritik nokta. Dava açılan tarihte bu arazi şirketin kredi borçlarına karşılık Halkbank’a ipotek ettirilmişti. Şayet bu plan değişikliği geçseydi, arazi değerlenecek, milyonlarca dolarlık bir rant aktarımı gerçekleşecekti.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER