Pazartesi, Nisan 22, 2024

İmamoğlu’ndan Kalyon’a ‘Boğaz çalımı’: Arazileri denize ulaşmayacak

PolitikYol Özel

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Beykoz’da kültür sanat merkezine dönüştürülen Çubuklu Siloları’nı açtı. Siloların açılışıyla birlikte Kalyon Grubu’nun arazisinin denizle buluşması ihtimalinin ortadan kalktığı ortaya çıktı.

Uzun yıllar Beykoz Çubuklu mevkiinde akaryakıt depoları olarak kullanılan, işlevlerini kaybettikten sonra ise atıl olarak bırakılan Çubuklu Silolar, İBB Miras’ın restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarıyla hayata kazandırıldı.

Toplam alanı 20 bin metrekareyi bulan, Çubuklu Silolar artık Dijital Sanatlar Müzesi, Doğa ve Bilim Müzesi, atölye, karşılama merkezi, sahne, gökyüzü çayırı, çocuk oyun alanları, kafe ve restoran gibi çok amaçlı birimleriyle İstanbulluları ağırlayacak.

İktidara yakın medyada karalama kampanyası

Açılışın ardından iktidara yakın medya organları siloların ‘tamamının açılmadığını ve alanın kullanılabilir olmadığını’ öne sürdü. Hatta bölgeye giderek çekimler yapıldı ve bu videolar sosyal medyada yayıldı.

İBB kaynaklarından edinilen bilgilere göre günün erken saatlerinde henüz alandaki işletmeler açılmadan çekimler yapıldı. Öyle ki çekimler için bölgedeki güvenlik görevlisine rüşvet dahi teklif edildi.

Kalyon’a Boğaz çalımı

Öte yandan söz konusu kampanyayla birlikte akıllara siloların arkasındaki arazinin iktidara yakın Kalyon Grubu’na ait olması geldi.

İmamoğlu 2019’da İBB yönetimine gelmeden önce Kalyon Grubu’na satılan arazinin deniz ile arasında siloların bulunduğu alan kalmıştı.

İBB kaynaklarının aktardığına göre AK Parti döneminde siloların atıl durumda bırakılmasıyla arazi satışının önü açıldı.

Kaynaklar İmamoğlu’nun ise dönüşüm projesini arazinin kamu yararına kullanılması için onayladığını söyledi.

İmamoğlu’nun araziyi ve siloları kültür sanat merkezine dönüştürmesiyle Kalyon Grubu’nun arazisinin denize ulaşma şansı da ortadan kalkmış oldu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER