Son günlerde İstanbul Boğazı’nın yetkilerinin Saray’a taşınması tartışmalarıyla ilgili konuşan İmamoğlu, yine ‘hukuk’ vurgusu yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu CHP’li belediye başkanları zirvesinde, İstanbul Boğazı’nın Saray’a devri ile ilgili gelen soruya yanıt verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’nin İzmir’de gerçekleştirdiği büyükşehir belediye başkanları zirvesinde açıklamalarda bulundu. Kararın anayasaya aykırı olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Bu yereldeki yetkileri merkeze taşıma çabasıdır” dedi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan İBB Başkanı İmamoğlu, “Tümüyle anayasaya aykırıdır. Bu yereldeki yetkileri merkeze taşıma çabasıdır. Böyle bir üsluptan ve süreçten sayın bakan ya da çalışma yapan insanların bir an önce vazgeçmelerini, bizleri o masaya davet etmelerini bekliyoruz” dedi.

‘SEÇİMİ İPTAL EDEN ZİHNİYETLE AYNI’

Açıklamasına devam eden İmamoğlu,

“Toplumun seçmiş olduğu hükümetten, cumhurbaşkanından da beklentisi budur. Bu tasarıyı hazırlayan hangi akılsa 31 Mart’ta seçimi iptal eden akılla aynıdır. Bundan vazgeçsinler.

Bu kendi anlayışlarına, hükümet düzenlerine, İstanbul’a zarar verir. Bu konudaki vicdani, hukuki hakkımızı sonuna kadar arayacağımızdan kimse şüphe duymasın” diye konuştu.